Şeffaf Belediyeler İçin Düğmeye Basılıyor

Son dönemde birbiri ardına belediyelerde ortaya çıkarılan yolsuzlukların ardından Ak Parti hükümeti yeni önlemleri hayata geçirmeye hazırlanıyor. Belediyelerde yaşanan yolsuzlukların önüne geçebilmek adına hükümet imar ve ihale toplantılarının artık internet üzerinden canlı yayınla gerçekleştirilmesi gündeme getirildi. Bu sayede tüm toplantıların çok daha şeffaf olması ve yolsuzlukların önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Akçeli İşler İçin Yeni Düzenlemeler Yapılacak

Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için Ak Parti uyum sürecini hızlandırmak için 5 komisyon kurmuştu. Komisyonlarda yapılan çalışmalarla 2019 yılında geçilecek yeni sistemde büyükşehir belediyeleri de bir dizi yasal değişiklikten geçirilecek. Özellikle de akçeli işlere oldukça sıkı denetimler getirilecek. İhale, bütçe ve imar gibi faaliyetler artık çok daha sıkı denetimlerden geçirilecek ve bu sayede belediyelerde yolsuzluk yapılmasının önüne geçilecek. Uygulamada olan mevcut kontrol mekanizmaları daha da güçlendirilirken buna ek olarak ara kademeler de eklenecek. Özellikle de yüksek tutarlı ihaleler ve tek bir imza ile milyonlarca liralık rant kapıları açan imar planları yakından takip edilecek.

Başkanlar Aynı Kişiler Olamayacak

Yolsuzluğun önüne geçilmesi amacı ile yürütülen özel çalışmalardan biride bundan sonra Büyükşehir Belediye Başkanı ile Belediye Meclis Başkanlığını yürüten kişilerin farklı kişiler olma zorunluluğu olacak. Yani bir kişi hem Büyük Şehir Belediye Başkanı hem de Belediye Meclis Başkanı görevini aynı anda üstlenemeyecek. Bu da denetim mekanizmasını güçlendirecek.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz