Belediyelere İmar Teftiş Operasyonuna Start Verildi 

Uzun süredir büyük tartışmalara neden olan imar kirliliği için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan düğmeye bastı. Gerçekleştirilen Ak Parti istişare toplantısında konu hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı belediyelere büyük çaplı imar teftiş operasyonu yapılacağının sinyallerini verdi.

Özel Görevlendirilen Müfettişler Denetimlere Başlayacak 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından belediyelerin denetimden geçirileceği, bu amaç doğrultusunda özel olarak görevlendirilen müfettişlerin belediyelerin imar uygulamalarını tek tek gözden geçirileceği ortaya çıktı. Özellikle de İstanbul’da yaşanan kıyıma dikkat çeken Erdoğan “biz bu şehre ihanet ettik, hala da etmeye devam ediyoruz” diyerek imar uygulamalarında yapılan yanlışlıklara dikkat çekti.

İktidar Belediyeleri De Denetlenecek 

Denetimlerin İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere büyük şehirlerde öncelik verilmek sureti ile tüm belediyeleri kapsayacağı öğrenilirken muhalefet partilerinin yanı sıra iktidar partisine üye olan belediyelerin de aynı şekilde sıkı denetimden geçirileceği belirtildi. Yasalara uymayan ve kayırmaların yaşandığı imar izinleri hakkında soruşturma açılacak, imar izinlerinin araştırılmasının yanı sıra belediyelere devlet tarafından aktarılan ödeneklerin de kullanımları denetime tabi tutulacak.

Yasalara aykırı olan her türlü uygulama ve verilen izin hakkında soruşturma açılarak yasal davalar ile belediye yetkilileri hakkında gerekenler yapılacak. Kentsel dönüşüm projeleri yürüten belediyeler öncelikli olarak soruşturmaya dahil edilecek, soruşturma kapsamında bundan sonrası için de gerekli baskı mekanizmaları oluşturularak usulsüzlüklerin önüne geçilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz