Yeni karar ile beraber Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yeni çevre düzeni plan hükümleri ile kentin imar anayasası geliyor. Bundan böyle belediyelerin de denetleyici ve uygulayıcı bir göreve sahip olacağı ifade edildi. İşte detaylar…

Geçtiğimiz yıl Resmi Gazete‘de yer alan torba yasa uygulamasıyla beraber İmar kanununda yeni adımlar uygulanmıştı. Son haberlere göre yeni tanımlamalar ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın önü artık daha fazla açık. Bu bakımdan belediyeler bakanlığın hazırlamış olduğu her şehre özel çevre düzeni planına göre hareket etmesi gerekiyor.

Tanımlarda yenilikler var!

İmar kanunu kapsamında yer alan maddelerde Çevre düzeni planı şu şekilde ifade ediliyordu; ülkenin bölge planları için alınan kararlar, konutları, sanayileri ve tarım ile turizm gibi alanlar için daha güzel bir durumun oluşmasına yönelik planların belirlenmesi olarak belirtilmişti.

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında ise yapılan değişiklikle beraber, yeni stratejilere göre planlanan hedeflere uygun yerleşimin ve gelişim sektöre ayak uydurarak genel arazi kullanımları başta olmak üzere tüm ilin bir çevre düzen planı olarak o plan çerçevesine uygun hazırlanması gerekiyor.

KADEMELERE DÜZENLEME VAR!

Geçtiğimiz 2018 yılının sonlarında İmar kanunu için planlama kademelerinde değişikliğe gidilmişti. Bundan böyle mekansal planlar, kapsamış oldukları alanla birlikte amaçları mekansal strateji planına uygun olması ve çevre düzeni planı kapsamında gerçekleşmesi gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz