Belediyenin denetimini kim yapar? Belediyelerde deneyim var mıdır? Belediye denetimi konusunda hem iç hem dış denetim yapılmaktadır. İç ve dış denetim 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu hükümlerince yapılmaktadır. Peki belediyenin denetimi kim ve nasıl yapar? İşte merak ettikleriniz hakkında detaylar...

Belediyelerin denetimini kim yapar?

Belediye denetimini kim yapar? Faaliyet ve işlemlerinde hataların oluşmasının önüne geçmek adına çalışanlar ve belediye yetkililerin gelişmesi adına, yönetim ve kontrol sistemlerinin geçerli ve güvenilir duruma gelmesi adına; hizmet süreç ve sonuçları, daha önceden belirlenen amaçların ve hedeflerin, performans ölçütleri standartlara göre ve tarafsız bir şekilde analiz edilmesi gerekiyor. Hem kararlaştırmak hem de ölçmek; kanıtlara dayalı olarak değerlendirmek ve son olarak tüm bu sonuçların birer rapor halinde sunulması gerekiyor.

Denetim hakkında detaylar

Belediyelerde iç ve dış denetim mevcuttur. Denetim, iş ve iş hakkında yapılan eylemler hukuka uygun bir şekilde, mali ve performans denetimlerini içerir. İç ve dış yapılan denetimler 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu hükümlerince yapılır.

Bunla beraber belediyenin mali işlemlerinin yanı sıra diğer idari işlemleri ve idarenin tamamı ve kalkınma planı ile stratejilerine uygun olması İçişleri Bakanlığı, belediye başkanı yada görevlendirilen elemanlar tarafınca denetlenmektedir. Belediyelere bağlı olan kuruluş ile işletmelerin de bu şekilde denetlenmeleri gerekiyor. Denetleme sonuçları ise kamuoyuna açıklanır ve beraberinde meclise sunulur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz