KDK ( Kamu Denetçiliği Kurumu) Tarafından hiçbir işte çalışmamış ve oturmuş olduğu ev dışında bir mülkü olmayan kadının günümüze kadar ödemiş olduğu emlak vergisi iadesi için bir öneri kararını duyurdu. İşte detaylar…

Ankara‘da oturan bir kadının emlak vergisinden muaf olması üzerine soluğu belediyede aldı. Yaşamış olduğu ev dışında herhangi bir evi olmayan ve hiçbir işte çalışmayan kadının yapmış olduğu başvurudan sonra emlak vergisi tahakkuk ettirmesi bitti. Kadının ise geçmişte 5 yıl emlak vergisi tutarlarının iadesi reddedildi.

Bundan sonra ise Kamu Denetçiliği Kurumu‘na bir başvuru yapan kadın, geçmişte ödemiş olduğu emlak vergilerinin iade edilmesi gerektiğini dile getirdi. Son 5 yıl içerisinde ödemiş olduğu emlak vergilerinin ödenmesi için karar verildi.

Bakanlar Kurulu Kararı Açıkladı!

Bakanlar kurulu tarafından açıklanan bilgilere göre hiçbir şekilde geliri bulunmayan ve 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olan kişilerin emlak vergisi ödemeyeceği dile getirilirken, bu durumdan dolayı kadına emlak vergisi ödememesi gerektiği bildirildi. Geçmişte ödediği emlak vergisinin iade talebi reddedildiği hatırlatılarak, VUK 118. madde gereğince vergiye tabi olmayan kişilerden vergi alınmaması durumuna dahil olan kişinin bir hata durumu içerisinde olduğu belirtildi.

Karar gereği 200 metrekareyi geçmemiş olan ve tek mesken sahibi gelirleri olmayan kişiler sıfır emlak vergisi içerisinde yer alıyor. Bu kişiden alınan vergilerin ise bir hata olduğu belirtildi. Belediyenin iade işlemini gerçekleştirmeyeceği kararı ise değiştirilerek son 5 yıl içerisinde ödenmiş olan emlak vergisinin iade edileceği bildirildi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz