Hangi Harçlar Belediyeye Ödenir?

Belediyelerin en büyük gelir kaynakları vatandaşlar tarafından ödenen harçlardır. Belediye sınırları içerisinde yer alan konut ve işyeri gibi taşınmazlara ilişkin olan bazı işlemler için harç ödenmesi yasal zorunluluktur. Peki, hangi harçlar belediyeye ödenir?

Belediyeye ödenen harçlar nelerdir?

2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu kapsamında belediyeye ödenen harçlar belirlenmektedir. Buna göre Belediye Gelirleri Kanunu kapsamında tahsil edilen harçlar şu şekilde sıralanmaktadır;

Bina İnşaat Harcı

Belediyelerin en büyük gelir kaynaklarından biri olan bina inşaat harcı, belediye sınırları içerisinde yeni yapılacak olan bina inşaatlarından alınan harç vergileridir. 2624 sayılı Belediye Gelirleri Kanunun 12. Maddesine göre “Belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde yapılan her türlü bina inşaatı (ilave ve tadiller dâhil), inşaat veya tadilat ruhsatının alınmasında Ek Madde 6’da yer alan tarifede gösterilen nispet ve hadlerde bina inşaat harcına tabidir.”

Tatil Günlerinde Çalışma Ruhsatı Harcı

Hafta tatili ve ulusal bayram günleri resmi tatil günleri arasında yer almakta olup bu tatil günlerinde çalışmak isteyen işyerlerinin mutlaka belediyeye başvuruda bulunarak tatil günlerinde çalışma ruhsatı harcı ödemesi ve bunun için izin alması şartı bulunmaktadır. Bunlara ek olarak belediyelere ödenen harçlar arasında;

  • İmar ile ilgili harçlar
  • Ölçü ve tartı aletleri muayene harcı
  • Kaynak suları harcı
  • Muayene, ruhsat ve rapor harcı
  • Hayvan kesimi muayene ve denetleme harcı
  • İş yeri açma izni harcı
  • Sağlık belgesi harcı
  • Tellallık harcı gibi harçlarda bulunmaktadır.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz