Belirsiz Süreli Kira Sözleşmesi Nasıl Feshedilir?

Kiralanan taşınmazın kiralama koşullarını hem kiraya veren hem de kiracı açısından belirleyen sözleşmeye kira sözleşmesi adı verilmektedir. Bu sözleşme ilk imzalanırken üzerine kira sözleşmesinin sona erdiği tarih yazılmakta olup tarihin dolmasına rağmen kira sözleşmesi feshi gerçekleştirilmezse sözleşme belirsiz süreli kira sözleşmesine dönmektedir. Peki, belirsiz süreli kira sözleşmesi nasıl feshedilir?

Belirsiz Süreli Kira Sözleşmesi Nedir?

Bilindiği üzere kira sözleşmeleri genelde 1 yıllık olarak düzenlenmekte olup sözleşme tarihi dolmasına rağmen kira kontratı iptali gerçekleştirilmediyse bu durumda otomatik olarak kontrat yenilenmiş sayılır. Kira kontratı feshi gerçekleştirilmediği için yenilenen kira sözleşmesi belirsiz süreli kira sözleşmesi adını almaktadır. Kira sözleşmesi dolmadan önce kiralayan tarafın kira sözleşmesi iptali için kira sözleşmesi tarihi dolmadan 15 gün önce ev sahibine iptal için bildirimde bulunması gerekir.

Belirsiz Süreli Kira Sözleşmesi Nasıl İptal Edilir?

Belirsiz süreli kira sözleşmesinde sözleşmenin iptali kiralayan taraf için hiçbir sebep sunmaksızın kira sözleşmesini fesh etme hakkına sahiptir. Ancak ev sahibi ya sözleşmenin feshi için haklı sebepler sunmalı ya da ilk sözleşme tarihinin düzenlenmesinin ardından 10 yıllık sürenin dolmasını beklemekle yükümlüdür. Ancak kiracının kirayı düzenli olarak ödemesi, kiralanan taşınmazı kiralama amacından farklı bir amaç dışında kullanması ya da kendisinin veyahut da birinci dereceden yakın akrabalarından birinin taşınmaza ihtiyaç duyması durumunda ev sahibi de kira sözleşmesinin feshini isteme hakkı elde etmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz