BES’ten Nasıl Emekli Olunur?

 

BES, Bireysel Emeklilik Sistemi olarak bilinmekte olup, ilerleyen yaşlar için aslında birikim amacı ile kurulmuştur. Yaşın ilerlemesi ile birlikte gelir seviyeniz düşecek olup, bu şekilde ise gelirinizi karşılamak amacı ile BES’ten yararlanabilirsiniz. Bunun içinde şimdiden birikim yapmanız gerekmektedir. BES orta ve uzun vadeli yatırım düşünen kişiler için ideal bir sistemdir. Bireysel emeklilik için aranan şart 10 yıl yani 360 ay prim ödemesi bulunması zorunlu olurken, yaş ise 56’yı doldurmanız gerekmektedir. Bu kolay emekli olmayı sağlamakta olup, günümüzde emekli olmak oldukça zorken BES bir nebze olsun sizlerin emekli olmasını kolaylaştırmaktadır. Peki, BES’ten nasıl emekli olunur detaylı olarak sizlere açıklayalım.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl Kullanılır?

 

BES sizlere finansal dalgalanmaların yaşandığı ülkemizde dönem dönem zorluklar yaşasanız bile emekli olmanıza herhangi bir aksilik çıkarmadan emekliliğinizin keyfinizi sürmenizi sağlar. BES sizlere ödeme kolaylığı sağladığı gibi 360 aylık prim ödemesini ara ödemeler halinde rahat bir şekilde tamamlanma esnekliği sunmaktadır. Devlet tarafından da sıklıkla takip edilmesi ve fon hesaplamasının yapılması nedeni ile güvenli ve kazançlı bir yatırım sağlamış olursunuz. Farklı BES şirketleri ile çalışmanız tek emekli olmanız anlamına gelmediği gibi BES ile emekli olmak için farklı firmalar ile de çalışabilirsiniz. BES’ten yararlanmak için ilk başvuru sırasında sizlere iki seçenek sunulmaktadır. Bunlardan birisini seçerek hemen yatırıma başlayabilirsiniz.

  • Birikmiş paranızı bir seferde, toplu olarak alır ve sistemle ilişiğinizi kesilir.
  • Yıllık gelir sözleşmesi yaparak emekli maaşı şeklinde almaya devam edersiniz. Bu seçenekte, devlet tarafında yapılan kesintiler daha düşük oranda yansır. Ayrıca maaş ödemenizden arta kalan birikiminiz fon havuzunda büyümeye devam eder.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz