Bir konu hakkında birilerine yada kurumların yapmış olduğu beyana göre, yazılı belgelerin tamamına beyanname denir. Beyanname, genel anlamda vergi ödemekle yükümlü olan kişilerin doldurması gereken ve vergi daireleri iletilmiş olan yazılı ifadelere denir.

Beyanname örnekleri nedir?

Vergi bakımından yıllık gelirler, geçici vergiler ve özel tüketim gibi birçok eğlence, damga ve şans oyunları gibi sigorta dahil tüketim vergileri beyannamesi örneklerinin hazırlanması vergi çeşitlerine göre farklılık gösterebilir.

Beyanname süreleri nedir?

Beyanname verme süreleri bir yıl içerisinde vergi beyannameleri 1-25 Mart Mart arasında gelir vergisi stopajları muhtasar bildirimler ise Ocak, Nisan ve Temmuz ile Ekim aylarının 24. günü yapılırken, veraset ve intikal vergisi ise ölümün ardından ilk 4 ay içerisinde olurken, diğer intikal durumlarında ise iktisap tarihinden 30 gün içerisinde verilmelidir.

Emlak beyannamesi nedir?

Yeni yapılan yapılar, mevcut olan yapılarda değişiklik ve yapılarda asansör gibi kalorifer tesisatları değişiklikleri yapılırken, yada yapıların yıkılması ile amaçlarının değişmesi gibi mülkiyet değişmelerinde emlak beyannamesi hazırlanması gerekiyor. Bu beyanname verme süreleri, değişikliklerin yapıldığı yılın son gününe kadardır.

E-beyanname ve beyanname sorgulama nasıl yapılır?

İnternet Vergi Dairesi www.gib.gov.tr adresi üzerinden ve ebeyanname.gib.gov.tr adresi üzerinden vergi mükellefleri erişim sağlayabilir.

Beyanname damga vergisi nedir?

Daima damga vergisi ödemekle yükümlü olanların beyanname vermesi şarttır. Mükelleflerin beyanname verme süreleri ise vergi dönemini takip eden ayın 23. akşamı son buluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz