Beyaz Eşya ve Mobilyalarda Vergi İndiriminin Son Tarihi

Şubat ayı itibariyle mobilya ve beyaz eşyalarda büyük oranda vergi indirimi uygulandı. Satışların artmasını sağlayan bu indirimler için son tarih 30 Nisan 2017 olarak belirlenmiş olsa da, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamalara göre, indirim süresi uzatıldı.

Mobilyalarda Yüzde 8 KDV, Beyaz Eşyalarda Sıfır ÖTV

Ekonomiyi canlandırmak için atılan adımlardan birisi de mobilyalardaki Katma Değer Vergisi’ni %18’den, %8’e; beyaz eşyalarda ise Özel Tüketim Vergisi’ni sıfırlamak oldu. Hükümetten gelen, ekonomiyi canlandırmak adına atılmış olan bu adımla birlikte Şubat ayındaki beyaz eşya satışları %32 olarak bir artış gösterirken, Katma Değer Vergisi ve Özel Tüketim Vergisi’ndeki indirimlerle birlikte fiyatlar %7-10 oranlarında düşmüş olsa da Nisan ayı ile birlikte söz konusu indirimlerin yerini yeni zamlar aldı.

Son Tarih 30 Eylül

Başbakan Binali Yıldırım, mobilya ve beyaz eşyalarda yapılan vergi indiriminin 30 Eylül 2017 tarihine kadar uzatılacağını, bu fırsattan esnaf ve işverenlerin yararlanacağını açıkladı.
Söz konusu vergi indirimleriyle birlikte; klima, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, su ısıtıcısı, buzdolabı ve derin dondurucu gibi beyaz eşyalarda uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranı sıfır olurken; döner koltuk ve sandalyeler, yatak haline getirilebilen mobilyalar, büro mobilyaları, mutfak ve yatak odaları için kullanılan ahşap mobilyalar ve plastikten üretilen mobilyalar için uygulanan Katma Değer Vergisi (KDV) oranı da yüzde 18 yerine, yüzde 8 olacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz