Beyoğlu Koruma Kurulu’ndan Çıkarıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Beyoğlu’nda bulunan tescilsiz yapıları ilgilendiren tüm projelerin belediye tarafınca onaylanması, bölgede Koruma Kurulu’nun geçersiz sayılacağı kararını aldı.

İlçe Belediyesi Onaylayacak

Yapılan yeni düzenleme ile Beyoğlu’ndaki  İstiklal Caddesi, Cihangir, Galata, Karaköy, Kabataş, Dolmabahçe gibi tescilli yapıların yer aldığı bölgelerde, tescilli yapılara komşu binalara ilişkin olan Koruma Kurulu devre dışı bırakıldı. Söz konusu alanlardaki proje onayları, inşai ve fiziki müdahaleler ilçe belediyesi tarafından yürütülüp, onaylanacak.

İptal Edilen Koruma Plan Notu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis kararı ile iptal edilen koruma plan notu şu şekilde;

“Planlama bütününde yer alan parsellerde, eğer yanlarında önünde ve arkasında tescilli bir kültür varlığına komşuluk durumu yoksa ve planda sosyal donatı alanları dışında kalan alanlarda kalıyor ise, bu plan notlarına uyularak hazırlanan projelerin Belediyesince onayı ile uygulama yapılacaktır. Parsellerde, yol geçse dahi, bu parsele cephe veren parsellerde, eğer yanlarında, önünde ve arkasında tescilli yapılmış bir kültür varlığına komşuluk durumu bulunuyor ise, ilgili koruma kurulu uygun kararı alınması zorunludur.”

Koruma Uygulama ve Denetim Büroları

Yapılan yeni düzenleme ile Fatih’te olduğu gibi Beyoğlu’nda da tescilli parsellere komşu olan tescilsiz yapılara yönelik plan değişiklikleri ile Koruma Kurulu değil de ilçe belediyeleri bünyesinde oluşturulan Koruma Uygulama ve Denetim Büroları (KUDEB) ilgilenecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz