Bilirkişi ve Özellikleri Nedir?

Bilirkişi, dava konusu olan bir olayın incelenmesi sırasında, yargıcın uzmanlık alanının dışında kalan bilgilere gereksinim duyulduğu takdirde, o alanda bilgili olan, deneyimli ve sağduyusuna güvenilen uzmanlara denir.

Bilirkişinin yetkileri arasında davadaki kararı yönlendirmek yoktur. Davayı yürüten, sonuçlandıran kişi yargıçtır. Bilirkişi sadece, yargıcın uzmanlık alanının dışında kalan konularda, kendi uzmanlığı ile bilgi eksikliğini gidermekle yükümlüdür.

Bilirkişi Raporu Düzenlenirken Uyulması Gereken İlkeler

– Bilirkişi raporu, kendi uzmanlık alanı ile sınırlı olmalıdır.
– Bilirkişi raporu, mesleğin gerçek uygulamalarını yansıtmalıdır.
– Bilirkişi raporu, kendi alanında bilgi ile basit ve kesin yorum içermelidir.
– Bilirkişi raporu, açık-seçik ve olabildiğince kısa olmalıdır.
– Bilirkişi raporu, bir düşünce sistematiği izlemelidir.
– Bilirkişi, her şeyi bilmek zorunda değildir. Bilmediği konuları belirtmelidir.
– Bilirkişi raporunda yargıların kesinlik derecesi belirtilmelidir.

Bilirkişinin Yetkileri

-Bilirkişi, görevini, mahkemenin sevk ve idaresi altında yürütür.
-Bilirkişi, görev alanı veya sınırları hakkında tereddüde düşerse, bu tereddüdünün giderilmesini, her zaman mahkemeden isteyebilir.
-Bilirkişi, incelemesini gerçekleştirirken ihtiyaç duyarsa, mahkemenin de uygun bulması kaydıyla, tarafların bilgisine başvurabilir. Taraflardan birinin bilgisine başvurulacağı hâllerde, mahkemece bilirkişiye taraflardan biri bulunmaksızın diğerinin dinlenemeyeceği hususu önceden hatırlatılır.
-Bilirkişinin oy ve görüşünü açıklayabilmesi için bir şey üzerinde inceleme yapması zorunlu ise mahkeme kararı ile gerekli incelemeyi yapabilir. Bu işlemin icrası sırasında taraflar da hazır bulunabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz