Bina Çürük Raporu Nasıl Alınır?

Özellikle de deprem riskinin yüksel olduğu illerde kentsel dönüşüm projeleri büyük bir hızla devam ederken kentsel dönüşüm fırsatından yararlanmak isteyen ev sahiplerinin öncelikli olarak binalarının çürük bina olduğunu aldıkları bina çürük raporu ile kanıtlamaları gerekmektedir. Peki, bina çürük raporu nasıl alınır?

Bina Çürük Raporu Nedir?

Binaların da belirli bir ömrü bulunmakta olup bu ömrü dolduran, deprem, sel ve yangın gibi nedenlere ağır hasar alan ve yıkılma riski bulunan binalara çürük bina adı verilmektedir. Yaşadığı binanın riskli yapı olduğundan şüphelenen kişilerin tek yapmaları gereken Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen değerlendirme birimlerine başvuruda bulunmak oluyor.

Binada yaşayan tek bir malikin bile başvuruda bulunması yeterli oluyor. Bunun için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesi üzerinden yaşadığınız il ve ilçe üzerinden anlaşmalı olan firmaların iletişim bilgilerine ulaşmanıza izin veriliyor.

Bina Çürük Raporu Nasıl Alınır?

Bina çürük raporu yapılan inceleme ve değerlendirmelerin ardından sadece birkaç gün içerisinde çıkartılabiliyor. Çıkartılan çürük raporunun ardından diğer kat malikleri için 15 günlük bir bira çürük raporuna itiraz süreci başlatılmaktadır. Bu süreçte yapılan itirazlar değerlendirilerek karara bağlanmakta ardından resmi işlemlere başlanmaktadır. Binaya çürük raporu alındıktan sonra 15 günlük sürenin dolması ile beraber riskli yapıda yaşayan kişilerin 60 gün içinde bu binaları boşaltmaları için yasal tebligat yapılıyor ve binanın yıkılmasına başlanıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz