Bina Derinliği Ne Demek?

 

İnşaat yapımı esnasında mimarların ve inşaat mühendislerinin belirlemiş olduğu bazı durumlardan biri de bina derinliğinin hesaplanıp inşaatların yapımına o şekilde başlanmasıdır. Bir inşaata başlamadan önce bina derinliklerinin azami olarak 40.00’yi geçmemesi ve hiçbir yerde arka bahçe sınırına da 3.00m den fazla yaklaşmaması yasal olarak belirlenmiştir. Bu ölçümlerin yapılışı tabi ki uzman kişiler tarafından yapılarak inşaata başlanırken bina derinliğini ölçmek isteyen kişilerin kullanmış olduğu basit formül I= L-(K+H/2) formülünü kullanarak bina derinliği ölçümleri hesaplanmaktadır. İnşaat başlamadan yapılan ayarların en önemli ölçümlerinden biri olan bina derinliği peki halk arasından doğru olarak bilinmekte midir? nedir bu bina derinliği kavramı, gelin birlikte bakalım.

Bina Derinliği Tanımı

 

Bina derinliği tanımı olarak bilinen bilinen şey; ön cephe hattı ile arka cephe hattının en uzak noktası arasında yaşanan en fazla olan sınıra denmektedir. Bu derinlik hesaplamaları en ince ayrıntısına kadar yapılarak inşaat izni alınmaktadır. Bina derinliği azami olarak 40.00m’yi geçememek ve hiçbir yerde arka bahçe sınırına (3.00/)m daha fazla yaklaşmamak şartı ile binanın derinlik hesaplamaları yapılmaktadır. Bina derinliği hesaplama formülü I= L –(K+H/2) formülü ile hesaplanmaktadır. Hesaplama formüllerinde belirtilen sembollerin açıklamaları “I=Bina Derinliği, L= Parsel Derinliği, K= Ön bahçe mesafesi, H= Bina yüksekliği” olarak ifade edilerek mimarlar ve inşaat mühendisleri tarafından kullanılmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz