İskan nedir? Binaya iskan raporu nasıl alınır? İşte iskan raporu hakkında bilmeniz gerekenler ve yapılması gerekli olan durumlar. 

Binaya iskan nasıl alınır?

Binalar için alınması gereken iskan belgesi; Ruhsatlı binalarda ruhsat ve eklerine uygun tamamlandığını belirten; ruhsat bilgilerini inşaatın tamamlanma tarihini, tapu kaydı adresiyle beraber, bağımsız bölümlerinin cinsiyle, numara, arsa payı ve metrekarelerinin sınıflarını, mal sahiplerine gösterecek ve Belediyenin İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni birimince düzenlenmiş olan bir belgedir. İskan belgenin önemi büyük olmakla beraber alınması mecburidir. Alınmadığı taktirde olumsuz durumlar ile karşılaşmanız mümkündür.

Peki İkan Belgesi Nasıl alınır?

Binalar için iskan belgesi almak için inşaatin sahibi veya müteahhidi hatta yetkili bir dilekçe yardımıyla Belediyeye başvurması gerekmekte. Belediye yapılmış olan başvuruda sizden şu belgeleri isteyecektir;

Yapı kullanma izni istemi içeren bir dilekçeyi daha sonra ise Vergi dairesi’nden ilişki kesme belgesini isteyecek. Bunların yanı sıra Dış Kanal Belgesi (İZSU), Telekom olur yazısı, Yapı denetim kuruluşunun raporunu, Cephenin fotoğrafları 13-18 cm. Ayrıca emlak ve çevre temizlik vergisi yoktur yazısı, Proje müellifleri raporunu isteyecek. Eğer binada asansör var ise asansör firmasından TSE belgeleri, garanti belgesini ve mühendislerin SMM belgeleri ile muayene raporu tam 4 adet, muayene fişi, uygulama projeleri gibi sığınak raporu ile yangın tesisat raporu isteyecektir.

Yukarıdaki belgelerle beraber başvuru yapıldıktan sonra Yapı kullanma izni elemanları binanın ruhsat ve eklerine uygunluğunu kontrol edecektir. Eğer binada bir eksiklik yok ve projeye uygun ise isteklerin yerinde olduğuna dair noter onaylı taahhütnameyi Yapı kullanma İzni Amirliğine vermesi isteniyor.

Teknik raporlar ile taahhütnamenin verilmesiyle Genel İskan Raporu alınmış oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz