Bina İnşaat Maliyetleri Ne Kadar?

 

İnşaat maliyetleri hakkında özellikle son günlerde gerek enflasyondan dolayı gerekse doların yükselmesinden kaynaklı olarak inşaat malzemelerine zam gelmiş olup, bununla birlikte de inşaat maliyetleri oldukça yükselmiştir. Bu konu pek çok inşaat sektörünü yakından etkilemiş olup, birçok inşaat firmalarının batma seviyesine gelmesine neden olmuştur. Şuan da inşaat maliyetleri hakkında aslında iniş ve çıkışların olması nedeni ile net rakamlar vermek doğru olmasa da sizlere bina inşaat maliyetleri hakkında bilgi vereceğiz. Geçtiğimiz aylar da Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliğ hazırlamış olup, bu tebliği ise Resmi Gazete üzerinde yayımlamıştır. Buna göre de inşaat maliyetleri hakkında bilgiler vermiştir.

Bina Metrekare Normal İnşaat Maliyetleri

 

Resmi gazete üzerinde yayımlanmış olan bina metrekare normal inşaat maliyetleri Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenmiş olup, gelecek yıl lüks inşaatlar ile normal düzeyde inşaatlar için azami sınırları bin 341.59 lira ile 2 bin 940.71 lira olacağı belirlenmiştir. Genel olarak belirlenen tutarlar inşaat malzemelerinin kalitelerine göre de değişkenlik sağlayacak olup, buna göre ise Resmi Gazete üzerinde yayımlanan rakamlar birinci sınıf inşaatlar için 566.17 lira ile bin 966.55 lira, ikinci sınıf inşaatlar için 398.84 lira ile bin 332.37 lira, üçüncü sınıf inşaatlar için 134.72 lira ile 907.45 lira, basit inşaatlar için 64.10 lira ile 409.25 lira olarak belirlenmiştir.

 

İnşaat Maliyet Hesaplama

 

Yapılacak olan binanın durumuna ve kullanılan malzemesine göre değişmekte olan inşaat maliyet hesaplaması aslında iki esas unsur ile belirlenmektedir. Yani inşaat maliyet hesaplaması vereceğimiz iki madde ile hesaplamaktadır. Bu iki madde ise birisi kaba inşaat olurken, diğeri ise ince işçilik olarak bilinmektedir. Kaba inşaatta aslında malzemelerin yani demir, çimento, tuğla gibi pek çok malzemenin rakamları önemli olup, buna göre de belli bir rakam çıkmaktadır.

Günümüzde 3 ile 5 katta oluşmakta olan bir binanın metrekare birim fiyatı aslında ortalama olarak 600 ile 750 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Tabi ki bu fiyat kullanılan malzemelerin kalitesine yani sınıfına göre de değişkenlik göstermektedir. İnce işçilik dediğimiz ise tamamen işçilik baz alınarak yapılan işlemler olup, boya, tesisat gibi önemli unsurları içermektedir. Bunların maliyeti ise diğerine kıyasla aslında isminden de belli olduğu gibi daha yüksek olup, metrekare fiyatı ortalama 800 ile 1000 TL arasında değiştiği düşünülmektedir.

 

100 Metrekare Bir Evin Maliyeti Nedir?

 

Yukarıda verdiğimiz bilgilere göre bina inşaat maliyetleri ne kadar konusundan öte aslında 100 metrekare bir evin maliyeti ile kolay bir hesaplama yapılabilir. 100 metrekare bir evin maliyeti yine inşaat malzemelerinde kullanılan sınıfa göre değişse de ortalama olarak 80 ile 100 bin civarında çıkmaktadır. Tabi ki bu fiyatlara temel ve bodrum kat var ise dahil değildir.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz