Bina İnşaat Maliyetleri Yükselmeye Devam Ediyor

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan verilere göre bina inşaat maliyetlerinde yaşanan yükseliş sürüyor. 2017 senesinin son çeyreğini kapsayan verilere göre Bina İnşaatı Maliyeti Endeksi aynı yılın bir önceki dönemine oranla yüzde 6,5 oranında artış gösterdi. Beklentilerin üzerinde yaşanan artış konut fiyatlarına zam yapmamak için direnen toplu konut üreticilerinin durumunu daha da zor bir hale getirirken konuta zam kapıda söylentilerini de güçlendirmiş oldu.

2016 Yılına Oranla Artış % 20 Sınırını Aştı

2017 yılının dördüncü çeyreği verileri bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında yaşanan artış yüzde 22,8 olarak kayıtlara geçti. Yani 2016 yılının dördüncü çeyreği verilerine göre 2017 yılının dördüncü çeyreğinde bina inşaatı maliyeti endeksi yüzde 22,8 oranında yükselmiş oldu. 2017 senesinin dört çeyrek ortalamaları dikkate alındığında ise artış yüzde 19,7 seviyesinde gerçekleşti. 2016 senesinde 200 bin liraya mal olan bir inşaat 2017 yılında yüzde 22,8 oranında zam görerek 222 bin 800 liraya mal oldu. Bu da müteahhitlerin konut fiyatlarında zarar etmelerine neden olarak konut fiyatlarının zamlanmasını artık bir zorunluluk haline getirmiş oldu.

Konut Fiyatları Yükselecek Mi?

Uzun zamandır inşaat maliyetlerinde yaşanan artışın konut fiyatlarına ne zaman yansıyacağı konusu kamuoyunu meşgul ediyordu. TÜİK tarafından açıklanan verilerin ardından müteahhitler tarafından yapılan açıklamaların bir pazarlama taktiği olmadığı ortaya çıkarken konut fiyatlarına yakın zamanda zam gelmesine ise kesin gözü ile bakılıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz