Bina İnşaatı Maliyet Endeksi Yükselmeye Devam Ediyor 

BİME (Bina İnşaatı Maliyet Endeksi) yükseliş eğilimi göstermeye devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan son verilere göre Bina İnşaatı Maliyet Endeksi 2017 yılının üçüncü çeyreğine göre bir önceki çeyreğe göre yüzde 4,8 oranında yükseliş gösterdi. 2017 yılının ikinci çeyreğine göre yüzde 4,8 yükseliş gösteren BİME bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 22,1 oranında yükseldi. Dört çeyrek ortalamaları dikkate alındığında ise yaşanan artış yüzde 17,1 olarak açıklandı.

İşçilik Endeksi Verileri De Yükseldi

Bina İnşaatı Maliyet Endeksi verilerinin yanı sıra işçilik endeksi verileri de yükseliş gösterdi. Bu yılın üçüncü çeyreğini kapsayan dönemde işçilik endeksi verileri bir önceki çeyreğe oranla yüzde seviyesinde artış gösterdi. Malzeme endeksi verilerinde yaşanan artış ise aynı dönem için yüzde 5,6 oldu. 2016 yılının verileri ile kıyaslandığında ise işçilik endeksinde yaşanan artış yüzde 12,9 oldu. Malzeme endeksi verilerinde yaşanan artış dikkate alındığında ise bu yükseliş yüzde 25,1 olarak kayıtlara geçti.

Bina İnşaatı Maliyet Endeksi Nedir?

İnşaat sektörü için son derece önemli kabul edilen Bina İnşaatı Maliyet Endeksi 3 aylık dönemlerde olmak üzere yılda 4 kere Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanmaktadır. İnşaat için kullanılan girdi maddeler dönemlere ayrılarak maliyet değişimleri ölçülmekte, bu sayede fiyat endeksi ölçülmektedir. Hesaplamadaki önemli maliyetler işçilik ve malzemedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz