Mantolama işlemleri, binanın içerisinde bulunan sıcaklığın dışarı çıkmaması, dışarıdaki sıcaklığın da binanın içerisine girmemesi amacı ile yapılıyor. Ve söz konusu işlem 2000 yılı

Bina Mantolaması Masrafları Kime Ait?
Mantolama işlemleri, binanın içerisinde bulunan sıcaklığın dışarı çıkmaması, dışarıdaki sıcaklığın da binanın içerisine girmemesi amacı ile yapılıyor. Ve söz konusu işlem 2000 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik ile zorunlu tutuluyor.
Mantolama Zorunluluğu
Mantolama işlemleri, binanın ısıya karşı izolasyonu için yapılıyor. Binaların sıcak ve soğuk havaya karşı olan dayanıklılığını arttırmak, binadaki sıcaklığın dışarıya çıkmamasını sağlamak ve dışarıdaki sıcaklığın da bina içerisine girmemesini sağlamak amacı ile gerçekleştirilen işlem, 2000 yılında 24043 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış olan, Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği ile hem mevcut eski binalar için hem de yeni inşa edilecek olan binalar için zorunlu tutuluyor.
Mantolama Masraflarını Kim Öder?
Bina için yapılan mantolama işlemlerinin masrafı, kat maliklerinin ortak giderleri arasında yer alıyor. Aksini belirten bir anlaşma yapılmadığı takdirde, tüm kat maliklerinin arsa payı oranında masrafa katılması zorunlu oluyor. Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 72. maddesinde durum şu şekilde açıklanıyor;
Madde 72 – Toplu yapı kapsamındaki belli bir yapıya veya yapıların sadece birkaçındaki kat maliklerinin ortak kullanım ve yararlanmasına tahsis edilmiş ortak yer ve tesislere ilişkin ortak giderler, o yapılardaki kat malikleri tarafından, bütün bağımsız bölümlerin ortak kullanım ve yararlanmasına tahsis edilmiş tesis ve yerlere ilişkin ortak giderler ise bütün kat malikleri tarafından karşılanır. 
Blok kat malikleri, toplu yapı temsilcileri ve geçici yönetim kurulu kararları, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununun 68 inci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen belgelerden sayılır. 
Kat malikleri, toplu yapı kapsamındaki ortak yapı, yer ve tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya bunların başka bir parselde veya kamuya ait alanlarda bulunduğunu veya bağımsız bölümlerinin veya kendilerinin durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle toplu yapı ortak gider payını ve toplanacak avansı ödemekten kaçınamazlar. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.