Avukat Feride Hilal İmal, kısa süre önce kaleminde Bina Risk Tespiti’ni ele aldı ve bir çok detaylı bilgiyi vatandaşlarla paylaştı. İşte detaylar…

Binanın deprem konusunda güvenli olup olmadığını istiyorum ve hangi yolu izlemeliyim diye soracak olursanız eğer hemen cevap verelim.

Binaların dayanıklılığını ölçmek için Bina Risk Tespiti adı altında bir kontrol yapılmaktadır. Tespit için binalardan çoğunluk durumuna gerek yok. Kat sakinlerinden bir kişi bile başvurup bu tespiti yaptırabilir. Risk tespiti ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘ndan lisans alan kurumlar yada kuruluşlar ile yapılmakta.

Risk tespiti yapıldıktan sonra binaya riskli yapı raporu verilirse mecburen yıkıma gidilecek. Ancak bu sonuca da itiraz edebilirsiniz. 15 gün içerisinde. Eğer sonuç olumsuz çıkarsa 60 gün içerisinde yıkım başlamakta. Yinede durum çok ciddi değilse yıkım yerine güçlendirme işlemi de yapılabiliyor. Karara 60 gün içerisinde kat sakinleri aralarında anlaşarak karar vermeli.

Risk tespiti ücreti ne kadar?

400 mt2 bir bina için risk tespit ücreti 1.812 lira ve 401 metrekareden fazla olan her 80 metrekare ücreti ise 226 lira olarak karşımıza çıkıyor. Yani 100 metrekare için 600 lira ücret karşımıza çıkıyor. Kat sakinleri bu ücreti ödemesi gerekiyor.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz