İstanbul Kartal’da çöken bina sonrası, il genelinde 400 binden fazla binanın riskli olduğu ifade edildi. Riskli binaların tespitinde ise bazı noktalar dikkat çekiyor. Kartal‘da yaşanan üzücü olay sonrası bölge genelinde 8 yapının daha risk taşıdığı ortaya çıkarken, alınan karar ile yapıların yıkımı gerçekleşecek. Bundan sonra ise birçok bölge için riskli yapı başvurusu ve tahliye haberleri gündeme gelmeye başladı. Böylelikle kentsel dönüşüm çalışmalarına tam destek ve hız kazandırıldı.

Kentsel dönüşüm kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca yeni kararlar alınarak riskli yapıların 81 il valiliği tarafınca belirlenmesi istendi.

Süre 90 Gün!

Bakanlığın valiliklere gönderdiği genelde sonrası ilk cevap İstanbul Valisinden geldiği öğrenildi. İBB ve 39 ilçe belediyesine daha gönderilen yazı ile bölgelerde riskli yapı sayılarının tespiti ve Kentsel dönüşüm strateji belgesinin hazırlanması talep edildi. Bu konu için tanınan süre ise 90 gün olarak belirlendi. 90 gün içerisinde tüm 81 ilin kentsel dönüşüm raporu sunması gerekiyor. Bu süreden sonra ise, projeler onaylanacak ve çalışmalar başlayacak.

İstanbul genelinde 400 bin bina riskli

Valiliğin belediyelere iletmiş olduğu yazılar ile kentsel dönüşüm sürecinin başladığı ve il genelinde 400 bin binanın risk taşıdığı ifade edildi. Bu bakımdan Türkiye genelinde 6.7 milyon konutun dönüşmesi gerekirken, yüzde 10’luk kısmını İstanbul oluşturuyor. 2035 yılına dek ani bir deprem yaşandığı taktirde yapılardan 30 bin kadarı yıkılacak durumda. Kentsel dönüşüm bir kez daha ne kadar önem taşıdığını anlamış olduk.

Bina sahiplerinin dikkatine

1999 yılından önceki bir binada oturuyorsanız, daha önceden alınan karot beton C10 altındaysa, kolon yada kirişlerde çatlaklar varsa, bodrum katlara indiğinizde rutubet bulunuyorsa, kolon demirlerinde herhangi bir paslanma veya betonda deniz kabukları yada benzeri şeyler görüyorsanız, hatta bina dere yatağı dolgudaysa sizinde binanız risk taşıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz