Bina Tamamlama Sigortası

11 Mart 2015 tarihinden itibaren zorunlu hale gelen bina tamamlama ya da başka bir adla inşaat tamamlama sigortasının hangi koşullara göre belirlendiği merak edilen konular arasında yer alıyor.

Bina Tamamlama Sigortası

Ön ödemeli, maketten konut satışlarında firma ve tüketici arasında imzalanan bina tamamlama sigortası, tüketicilerin hak kaybına uğramamasını amaçlıyor. Sigorta hakkındaki bilgiler, Tüketicilerin Korunması Hakkında Kanun kapsamında belirtiliyor. 2015 yılından itibaren yapılan düzenlemelere göre, maketten konut satışlarında firmanın, tüketiciye güven vermek adına  söz konusu sigortayı yaptırması gerekiyor. Sigortanın kapsamı, koşulları ve uygulama esasları Hazine Müsteşarlığı tarafınca belirleniyor.

Yönetmeliğe Göre Bina Tamamlama Sigortası

İlgili yönetmelik kapsamında belirlenen esaslar şu şekilde sıralanıyor;

Teminat

MADDE 12 – (1) Satıcının konut satışına başlamadan önce, konut adedi otuz ve üzerinde olan projeler için bina tamamlama sigortası yaptırması veya aşağıda belirtilen diğer teminat ve şartlardan en az birini sağlaması zorunludur:

  1. a) Banka teminat mektubu,
  2. b) Hakediş sistemi,
  3. c) Bağlı kredi ile teminat.

(2) Birinci fıkrada yer alan teminatlar dışında, tüketicinin tüm ödemelerini garanti altına alacak başka bir yöntem öngörülmesi durumunda, bu yöntem Bakanlık tarafından uygun görülürse teminat olarak kabul edilebilir.

Bina tamamlama sigortası

MADDE 13 – (1) Bina tamamlama sigortasının kapsamı, koşulları ve uygulama esasları Hazine Müsteşarlığınca belirlenir.

(2) Bina tamamlama sigortası kapsamında sağlanan tazminat, teminat ve benzeri güvenceler iflas veya tasfiye masasına dâhil edilemez, haczolunamaz, üzerlerine ihtiyati tedbir ve ihtiyati haciz konulamaz.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz