Bina Tavan Yüksekliği Nedir?

Tavan Yüksekliği

İnsan ölmeden ve kafasını çarpmadan, 220cm tavan yüksekliğinde de yaşar. Ne var ki kendisine bir daire yaptırıyor ise, ve herhangi bir sınırlama yok ise, ufak mekanlar için net 270‘in altına inmeye ne gerek var; büyük mekanlarda ise (20m2 ve üstünde) 300 santimetre net inşa etmek ne sebeple düşünülmez? Merdiven inip çıkış problemi var ise ve merdivenin kapladığı alanı azaltmak istiyorsak o öteki.

Sorumluluğa gelince:

Yapı araştırma firması da inşaatı yapan yüklenici de hatalı. Şayet zamanınız var ise yargıya baş vurun. Bir kaç yıl içerisinde dava sonuçlanır, ama lehinize mi, bilemem. Şayet paranız var ise, bu inşaatı boş verip (satıp), yenisini yaptırın. Ama unutmayın ki inşaat yaptırmak, her an mukassi bir süreçtir. En öncesinde dosdoğru mimar seçmek gerekir. Bundan ne kastediyorum?:

Betonarme bir yapıda, proje mimarının en mühim kontrolü, kaba inşaat aşamasında, beton dökülmeden anında öncesinde, kalıplar üstünde yapacağı kıstas denetimidir. Ama mimar ile işin en en başında , bunu temin edecek bir uzlaşma yapılmış olmalıdır. ülkemiz’de en mühim yapılarda dahi genel davranış, mimarın elinden projeyi aldıktan bir sonra , onu olası olduğunca şantiyeden uzak tutma eğilimidir.

İkincisi, inşaatı yapacak yüklenicinin dosdoğru seçilmesidir -ki mimarın bu konuyla alakalı sizlere destekçi olması gerekir. Hatalı yüklenici ile dosdoğru iş yapılamaz; kontrolü yapacak mimar kendini paralasa, yüklenicinin yanlışlarını önleyemez; iş yüklenicinin mimarı tehdit etmesine civarında gidebilir.

Üçüncü seçim anı, mimari araştırma firmasıyla ilgilidir. BU seçim anı büyük ihtimalle, yükleniciye bırakılıyor; halbuki o şirket yükleniciyi denetlemek üzere devreye sokuluyor; hangi denetçi, ücretini ödeyene dönüp de “işini dosdoğru yap” diyebilir? Ama mimari araştırma şirketlerinin, parayı kim öderse ödesin, genel itibariyle yasal sorumluluklarını adına getirdiklerini söyleyemeyiz. İşini dosdoğru dürüst yapanları bu yargının haricinde tutuyorum elbette. İnşaat camiasındaki yaygın kanı, bir yarısından fazlasının, yasal olarak istihdam etmeleri gerekli olan mimar ve mühendislerin imzasını satın alıp, işleri tecrübesiz ve az sayıdaki elemanlarla sürdürme yoluna gittikleri yolunda.

Bunları göz önüne alınca, beğendiğiniz bitmiş bir evi piyasadan satın almayı seçim edebilirsiniz, ne şekilde ki otomobil almaya kalkıştığınızda, bir atölyeye gidip sipariş vermiyorsanız. Ne var ki şöyle bir şeyi, piyasada bulabilir misiniz bilemem.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz