Bina ve Dairede Mantolama Nasıl Anlaşılır?

2000 yılında başlayan çalışmalar ve çıkan yasalar ile birlikte mantomla zorunlu hale getirildi! Eski binalara ve yapılara bakıldığında mantolamanın yapılmadığı ancak yeni binaların tümünde mantolamanın var olduğunu görüyoruz. Bu sistem sayesinde evleriniz daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü hale geliyor ancak daha da önemlisi yaz ve kış aylarında ısıyı bünyesinde en iyi şekilde hapsederek sizleri her mevsim rahatlatıyor. Zorunlu hale gelen bu uygulama ile birlikte eski yapıların da kontrollerine başlandı ve mantolama yapılmayan evler için süre belirlendi! Yönetmeliğe göre eski ya da yeni binaların tümünde mantolama olması gerekiyor ve bu süre 2017 olarak belirlenmiş durumda! Bu süreye kadar mantolama yaptırmayan binalar hakkında gerekli yaptırımlar uygulanacaktır…

Mühendis ve mimar kontrolü ile duvarın katmanları incelenerek hangi malzemeler kullanıldığı kolayca belirleniyor ve binaya mantolama yapılıp yapılmadığı da kolayca anlaşılıyor. Duvar katmanlarında inceleme yaparken herhangi bir sorun yaşanırsa duvar delinerek iç kısım daha detaylı bir şekilde inceleniyor ve yine sorunsuz bir şekilde mantolamanın yapılıp yapılmadığı ortaya çıkıyor.

Strafor köpük ile karşılaştığınız takdirde mantolama işleminin yapıldığını anlayabilirsiniz ancak işin uzmanları bunun daha farklı bir yolu olduğunu belirtiyor ve özel malzemeleri belirlemek için kullanılan teknolojik aletlerden yardım aldıklarını belirtiyorlar. Mantolama sistemi ile birlikte ısı yalıtımı konusunda sıkıntılar yaşamıyorsunuz ve kış aylarında çok daha rahat hareket edebiliyorsunuz.

Mantolama işlemleri için kat maliklerinin de izni olması gerekiyor ancak bu formalite için gerekli çünkü izin alamamak gibi bir durum söz konusu değil fakat bazı kat malikleri masraftan kaçınmak için yaptırmak istemiyorum diye karşı çıkarsa verilecek cezayı hatırlatmanız onay vermesi için yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz