Bina Yaşını Nereden Öğrenebilirim?

Binalar için en önemli değerlendirme kriterlerinden biri de bina yaşıdır. Ruhsatlı olan yapılarda ruhsatın alınmış olduğu gün, ruhsatı olmayan kaçak yapılarda ise kaçak raporu tutulan tarih bina yaşı olarak kabul edilir. Özellikle de konut kredisi kullanılması, kentsel dönüşüm projeleri ve depreme dayanıklılık gibi konularda bina yaşı büyük bir önem teşkil etmektedir. Konut satış rakamı belirlenirken yine konut yaşı hesaplanmalıdır.

Bina Yaşı Nereden Öğrenilir?

Satın almak istediğiniz ya da sahibi olduğunuz binanın yaşını öğrenmek için kullanabileceğiniz farklı seçenekler bulunmaktadır. Bunlardan en kolayı taşınmazın adres olarak bağlı olduğu belediye üzerinden sorgulama yapmaktır. Tapu belgeniz ile beraber belediyeye şahsen başvuruda bulunmak sureti ile bina yaşı sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Belediyelerde yer alan tapu dairelerine başvuruda bulunarak bina yaşını öğrenebilirsiniz.

50 Yıldan Daha Yaşlı Olan Binalar Alınmamalı

Konutun eskime payı depreme olan dayanıklılığını direkt olarak etkilerken uzmanlar 50 yaş ve üzerinde olan binaların kesinlikle satın alınmamasını öneriyor. Eskiyen binalar depreme karşı dayanıklılıklarını yitirirken yine binayla beraber elektrik tesisatı ve su tesisatı sistemlerinin de eskimesi nedeni ile sürekli arıza sorunları ile uğraşılması gerekiyor. Bu nedenle çok eski binaların tercih edilmemesi gerekiyor. Deprem yönetmeliği tarihi de bu noktada büyük önem kazanıyor. Binanın ruhsat tarihinin deprem yönetmeliğinden önce mi yoksa mı sonra mı olduğu bu yönetmeliğin uygulanması açısından oldukça önemli kabul ediliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz