Türkiye’de binaların daha güvenli bir şekilde yıkılması için yeni bir yönetmenlik hazırlandı. Bu yönetmenliğe göre yıkım işlemleri için ruhsat alınması gerekecek ve her firma her binayı yıkamayacağı belirtildi.
Binayı inşa etmek adına birçok mevzuat ve inşa edilecek müteahhit için de yeterlilik şartlarının olması şart. Ülke genelinde 6.7 milyon riskli yapının yenilenmesi için kentsel dönüşüm hazırlıklarını başlatan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hem dönüşüm sürecine katkı sağlamak hemde yıkımları daha güvenli  bir hale getirmek için yönetmenliği hazırladığını duyurdu. Taslak durumda olan tamamlanan yıkım yönetmenliğinin 6 ay içinde yayımlanması bekleniyor.
Taslağa baktığımız zaman yıkımı yapılacak olan bina için önce yıkım planı hazırlanması gerekiyor. Daha sonra yıkımın hangi metot ile yıkılacağına dair tüm detayların hazır olması ve yıkım ruhsatı alınması şart. İdareler, yıkım planını inceleyecekler ve eksik yoksa 15 gün içinde ruhsat düzenlenecek. Ruhsattan sonra 3 ay içinde yıkıma başlanacak, 3 ayda içinde de tamamlanacak. Aksi takdirde yeniden ruhsat alınacak. Yıkıma başlamadan 7 gün önce de idareye bildirim yapılacak. İdare, komşu parsellerdeki yapılara 3 gün önceden haber verecek. Her türlü çevre koruma tedbirleri yıkım müteahhidi tarafından alınacak. Patlatmalı yıkımlarda idarece kolluk ve acil yardım ekiplerinin alanda bulunması sağlanacak.

 

Herkes Yıkım Yapamayacak!

Bakanlık yıkım sırasında yandaki binaların zarar görmemesi için bazı tedbirler aldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, “Yıkım sektörü zapturapt altına alınacak. Önüne gelen yıkım yapamayacak” dedi. Kimi firmalarca hızlı ve düşük maliyetli yıkım için önemli konuların göz ardı edildiğini, yönetmelik sonrasında ise sürecin kontrollü ve planlı bir şekilde ilerleyeceğini belirten Vedad Gürgen, “Yıkımı yapacak müteahhit sertifikalandırılacak. Herkes kendi teknik kabiliyeti ve kapasitesine göre yıkım yapabilecek. Hatalı yıkım yapanlara da ceza kesilecek” şeklinde konuştu.

Bu bakımdan doğru ve temiz bir yıkım olması adına tüm kurallara tamamen uyulması, uyulmadığı takdirde ciddi cezaların kesileceğini belirtelim.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz