Bina Yıkımlarına Asbest Raporu Şartı

İlk kez Kadıköy Belediyesi tarafından uygulamaya geçilen Asbest Temiz Raporu uygulaması sayesinde, temiz raporu olmadığı takdirde bina ile ilgili yıkım işlemleri gerçekleştirilemeyecek.

Geri Dönüşüme Faydası Var

Kadıköy Belediyesi tarafınca 2015 yılında hayata geçirilen “İnşaat Sahalarında Asbest Kirliliğinin Önlenmesi ve Geri Dönüştürülebilir Atıkların Kazanımı Projesi” ile birlikte temiz raporu bulunmayan yapılar için yıkım işlemleri hiçbir şekilde başlatılamayacak. Temiz raporu olmadan yıkım işlemlerinin yapılmaması uygulaması ile inşaat alanlarındaki floresan, paratoner ve PCB gibi tehlikeli atıklar ortadan kaldırılacak ve kağıt, cam, metal, plastik gibi atıklar da geri dönüşüm yolu ile geri kazandırılacak.

Asbest Nedir?

Asbest; ısınmaya, aşınmaya ve kimyasal maddelere dayanıklı olan, kanserojen bir madde olarak karşımıza çıkıyor. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı verilerine göre, kanserojen maddeler listesinde birinci grupta yer alan asbest, vücuda girmesi durumunda kanser gibi birçok hastalığa neden olabiliyor.

Yıkım İçin Asbest Raporu Şart

Yıkım işlemleri yapılacak olan binalarda işlem yapmak isteyenler öncelikle Çevre ve Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile muhatap olacak olup, tehlikeli madde ile ilgili uzman ekip tarafınca yıkım işleminin yapılacağı inşaat sahasında inceleme yapılıyor. İncelemenin ardından asbest içeren tehlikeli parça bulunması durumunda, çevreye zarar verilmesini önleyerek uzman ekipler tarafından söküm işlemleri yapılıyor. Sökülen tehlikeli parçalar ortadan kaldırılmak adına yetkili merkeze gönderiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz