Bina Yöneticisinin Görevleri Nelerdir?

Kat maliklerinin katılım gösterdiği genel kurul toplantısında oy çokluğu ile seçilen bina yöneticileri aslında oldukça önemli görevlere de sahipler. Yaşadığımız yerin güvenliği, ana gayrimenkullerin durumu, defter tutulması, belgelerin muhafaza edilmesi, gelir gider hesaplarını tutma gibi pek çok görevi bulunan apartman yöneticilerinin sorumluluğunda olan işler arasında yer alıyor.

Aslında bina yöneticisinin görevleri 3 ana başlık halinde incelenebilir. Bunlar genel yönetim işlerinin sürdürülmesi, defterlerin düzenli şekilde tutulması ve belgelerin saklanması ve son olarak işletme projesinin mevzuata uygun olarak yapılması olarak belirtilebilir.

Genel Yönetim İşlerinin Sürdürülmesi

Kat malikleri kurulunun verdiği kararların yerine getirilmesi ve uygulanması bu maddenin en önemli ögelerinden bir tanesi. Ana gayrimenkulün korunması, bakımı ve onarımı da bina yöneticilerinin kontrolünde olan görevlerden. Son olarak ise ana gayrimenkulün sigortasının yapılması ve temizlik, asansör, soğuk hava depoları gibi konular ile ilgilenmek de bu kategori altında dikkat edilmesi gereken faktörler arasında yer alıyor.

Defter Tutulması ve Belgelerin Saklanması

Her takvim yılının bitiminden sonra noter tarafından kapattırılması gereken defterlerin düzenli bir şekilde tutulması da yöneticilerin özen göstermesi gereken sorumluluklardan bir tanesi. Gelir ve gider kalemlerini, yapılan ihtarlar ve tebligatların belgelerinin saklanması da bu madde altında yazılabilecek görevlerden.

İşletme Projesinin Yapılması

Eğer kat malikleri kurulunda yapılmış bir işletme projesi yoksa yöneticinin bir işletme projesi yapması gerekiyor. Bu projenin işaret ettiği noktalar ise şöyle ;

  • Bir yıllık yönetimde tahmini gelir ve gider kalemleri,
  • Tüm bu giderlerden her kat malikine düşen miktar,
  • Ve her kat malinin vermesi gereken avans tutarı.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz