Bina Yöneticisinin Görevleri

Bina yöneticileri, pek çok toplu konut yapılarında görev alan mülk sahipleridir. Bu kişiler, özellikle site ve apartmanların yönetiminin düzenli bir şekilde uygulanması için atanmaktadır. Atamalar, sitede ya da apartmanda yer alan diğer sakinler tarafından oy birliği ile seçilmektedir. Kişilerden biri ya da birkaçı, kendisini aday olarak gösterir. Bu adaylar, seçim yöntemi ile yöneticilik için sakinlere oy kullandırır. Oylama sonucunda, en fazla oya sahip kişi bina yöneticisi olur. Bu kişiler, bina kurallarının uygulanmasını ve yönetimini sağlamaktadır. Ancak bu kişilerin duruma göre, diğer sakinlere teminat göstermek zorunda kalabilmektedir. Çünkü görevin yerine getirilmesi, yasal düzenlemeler doğrultusunda uygulanmaktadır. Bina yöneticisi, sakinler ile bir sözleşme imzalar. Olası bir durumda sözleşmenin feshedilmesi ile kişi, yöneticilik görevini bırakmaktadır.

Bina yöneticisinin görevleri ise aşağıda yer almaktadır:

  • Binanın amacına uygun olarak kullanılmasını sağlamak ve korunmasını, bakımını ve onarımını gerçekleştirmek,
  • Binayı sigorta ettirmek,
  • Bina sakinleri kurulunda verilen kararları uygulamak,
  • Binanın genel işleri olan korunma, bakım, onarım, temizlik, asansör, kalorifer, sıcak ve soğuk hava işletmesi ve sigorta için mülk sakinlerinden avans toplamak ve bu avansları bu harcamalar için kullanmak,
  • Binanın tümünü kapsayan tebligatı kabul etmek,
  • Binanın korunması ve bakımı için gerekli önlemleri mülk sahipleri adına almak ve uygulamak,
  • Yönetici sıfatıyla açılan banka hesabında, kiraları ve avansları toplamak,
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz