İmar kanununun değişikliklerle gündemde olduğu Coğrafi Bilgi Sistemleri ile kanunlarda değişiklik yapılması için kısa süre önce Resmi Gazete’de yayınlandığı ve yürürlüğe girdiğini belirtelim. Peki yeni değişiklikler neler? İşte detaylar…

20 Şubat 2020 günü yayınlanan 7221 sayılı Coğrafi Bilgi sistemleri ile bazı kanunlarda değişiklik resmen yürürlüğe girdi. Yeni imar kanunu 2020 olarak ta anılan kanun ile birlikte imar kanunu neleri getiriyor? Tüm cevaplar haberimizde…

BİNA YÜKSEKLİKLERİ SERBEST BELİRLENMEYECEK!

Yeni değişikliklerle beraber İmar planlarında bina yükseklikleri en fazla serbest olarak belirlenemez maddesi ile beraber imar planlarında binaların yüksekliklerinin serbest olarak belirlenmesi artık mümkün değil.

İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİNDE ARSA SAHİPLERİNE “DEĞER ARTIŞ PAYI”

İmar planı değişiklikleriyle beraber parsel ve ada bazı olarak ikiye ayrım yapıldı. İlk olarak parsel bazında imar planında nüfusa ve yapı yoğunluğu olarak kat adedi ile bina yüksekliği arttıran imar planlarınının değişikliği yapılmayacak.

DEĞER ARTIŞI SERMAYE PİYASASI KANUNU’NA GÖRE OLACAK

İmar planı değişikliği ile taşınmazlarda meydana gelen değer artışının tespiti için Sermaye Piyasası kanunu ele alınarak yetkilendirilen en az iki lisanslı gayrimenkul değerleme kuruluşu tarafından yapılacak. Plan değişikliği ise açıklama raporunda belirtilen yürülükte plan koşullarından değer tespiti ile değişiklik gösterecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz