Amortisman Ne Demek, Binalarda Amortisman ve Yıpranma Payı

Amortisman: Binalarda duran herhangi bir malın belli başlı nedenlerden dolayı değerini kaybetmesi, eskimesi ve yıpranması ile birlikte var olan değerin aşağılara çekilmesi olarak karşımıza çıkıyor. Belirlenen amortisman oranı da yıpranma payı olarak karşımıza çıkıyor. Amortisman mevzuatı vergi usul kapsamında kendine yer buluyor ve her yıl resmi gazetede, daha doğrusu her yılın sonunda resmi gazetede karşımıza çıkan tebligat, bir sonraki hesaplamalar ile birlikte değer kazanıyor ve karşılık buluyor.

Herhangi bir işletmede 1 yıl gibi azami bir süreden daha uzun süre hizmet veren ve kullanılan, yıpranan ya da değerini kaybeden herhangi bir ürün ya da gayrimenkul değeri taşıyan varlıklar amortisman konusu olarak karşımıza çıkıyor. Bu konu hakkında belli başlı detaylar karşımıza çıkıyor ve bu detaylardan bir tanesini de siz değerli site sakinleri ile paylaşmak istiyoruz. Geniş bir bütün altında ele alınan amortisman, boş araziler hiçbir şekilde kapsamıyor. Tarım tesisleri ve işletmelerde bulunan yol ve harklar ise amortisman konusu çerçevesinde ele alınarak değerlendiriliyor.

Amortisman kendi içinde normal amortisman ve azalan bakiyeler yöntemi olarak ayrılıyor ve normal amortisman yönteminde, Maliye Bakanlığının çalışmaları doğrultusunda tespit edilen ve ek olarak ilave edilen oranlar üzerinden gerekli amortisman ayrımı yapılıyor. Azalan bakiyeler yönteminde ise, amortisman ele alınarak hesap yapılacak olan değerler, daha önceden ayrılmış amortismanlar toplamının düşülmesi ile en doğru şekilde hesaplanır. Binalarda amortisman ve yıpranma payı başlığı altında bu konunun alt kategorilerine de değinmek istedik ve yazımızın başında da belirttiğimiz gibi amortisman değerli her yılın sonunda resmi gazetede yer buluyor ve ilgili hesaplama, yani yıpranma payı da bu değerler ele alınarak ortaya konuluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz