Binalarda Daireler Nasıl Numaralandırılır?

2006 ile birlikte Resmi Gazete’de duyurulan haber ile birlikte apartman, otel vb binaların iç kapı numaralandırılma işlemleri artık zorunlu hale geldi ve numarası olmayan binalara da ceza kapıda! Dış kapılarda olduğu gibi adres netliği verilmesi açısından iç kapıların da numaralandırılması gerekiyor ve en önemlisi çok katlı binalarda bu işlemin denetimi daha sık yapılıyor diyebiliriz. Giriş katından başlayarak 1 numara verilir ve yukarıya doğru devam edilir ancak burada dikkat edilmesi gereken husus; bodrum katı, depo, baraka gibi alanlara herhangi bir numara verilme ve sıralama basit bir şekilde devam eder! Garaj ya da ambar gibi alanların numaralandırılması söz konusu değildir bu yüzden bina içi ya da dahilinde bulunmazlar.

Otel içi alanlarda ise numaralandırma yine basit bir şekilde devam ediyor ancak rakamların yanında büyük B harfi yer alıyor. Bağımsız bölümlerde unun yapılması zorunludur ve dikkat ederseniz bu uygulama geçerli olmuştur. Zemin kat kuralı da vardır ve iç bölümdeki katlara yine rakamların yanına Z harfi konularak numaralandırma işlemleri yapılır. Zemin kat tek olabilir, ya da çok sayıda iç içe yapılardan meydana gelmiş olabilir ancak hiç fark etmiyor. Numaralandırma sırasında buranın zemin kat olduğunu harf ile de belirtmek gerekiyor. 0 ile numaralandırmak yerine Z ile belirtmek uygun görülmüştür ve diğer katlar da 1 ve 9 arasındaki rakamlar ile numaralandırılır.

Çok katlı binalarda bu sayı artabilir ve herhangi bir sınır yoktur! Bu uygulama çok gerekli mi derseniz adres tespitinde ve posta işlemlerinde sıkıntı yaşamamak adına elbette gereklidir ancak uygulama kısmına gelince yeni binaların birçoğunda bu detayın gözden kaçırıldığını görüyoruz! İlgili denetlemelerde sorun olabilecek bir detay olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz