Drone ile Isı Kaçağı Kontrolü

İzmir Ekonomi Üniversitesi Elektrik – Elektronik Mühendisliği öğrencilerinin ortaya çıkardığı “Drone ile Isı Kaçağı Kontrolü” adlı çalışma ile binaların cephesindeki ve çatılarındaki ısı kaybı oranları tespit ediliyor.

Drone ile Termal Kamera Birleştirildi

İEÜ Elektrik – Elektronik Mühendisliği öğrencileri, “Drone ile Isı Kaçağı Kontrolü” adlı çalışmalarında drone ve termal kamerayı birleştirerek, geliştirmiş oldukları yazılım sayesinde binalardaki ısı kaybı oranlarını ortaya çıkardı. Enerji kaybının kontrol altına alınması ile kullanıcının da tasarruf etmesini sağlayacak olan çalışmalar yapan öğrenciler, TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında destek alıyor.

Isı Kaybı Oranı Yüzde 35’e Çıkıyor

Çalışmaları yürüten öğrenciler; Burak Çiçeksoy, Hakan Kayan ve Oğuz Ulucan, bina cephelerindeki ve çatılarındaki meydana gelen ısı kayıplarını ölçmeyi, ısı kaybının oranı ve meydana gelen maddi zararları kullanıcıya aktarmayı hedefliyor. Girişimciler arasında dördüncü sınıf öğrencisi Hakan Kayan, enerji kaybı hakkında şu şekilde konuştu;
“Enerji israfı, günümüzün en büyük problemlerinden birini oluşturuyor. Bu sorun ekonomik olarak halkımızın cebini yakıyor. Isı kaybı oranı çatılarda yüzde 25 iken, binaların cephelerinde bu oran yüzde 35’e kadar çıkıyor. Özellikle yüksek binalardaki ısı yalıtımı kontrollerinin yapılması oldukça zor oluyor. Araştırmamızda, doğal gaz ile ısınan 120 metrekare bir ev iyi yalıtılmamışsa, yıllık olarak ev sahibine yaklaşık bin 200 TL’yi aşan maddi kayıp oluşturuyor”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz