Binalarda Mantolama / Isı Yalıtımı Zorunluluğu 2017

2 Mayıs 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere getirilen enerji kimlik belgesi olmayan dairelerin satışlarının yapılamayacağı kararı ile tüm gözler bu belgeye çevrilmiş durumda. Getirilen bu zorunluluk ile beraber pek çok kişi “mantolama zorunlu mu?” sorusunu yöneltiyor. Peki, binalarda mantolama / ısı yalıtımı zorunluluğu 2017 uygulamaları nelerdir?

Hangi Binalarda Isı Yalıtımı Zorunlu?

Enerji Verimliliği Kanunu üzerinde yapılan yeni düzenlemeler ile beraber bazı konutlarda ısı yalıtımı zorunlu tutulurken bazı konutlarda ise kanuni bir zorunluluk uygulanmıyor. Buna göre mevcut binalar olarak kabul edilen Ocak 2011 tarihinden önce yapılan binalarda mantolama yapılması zorunlu tutulmuyor ve bu binaların başvuruda bulunması durumunda enerji kimlik belgesi çıkartılıyor. Ancak uygulamada önümüzdeki günlerde bu binaların mantolama yapmasını teşvik etmek amacıyla ısı yalıtımı olmayan binalara elektrik ve doğalgaz bedellerinin daha yüksek olarak uygulanması bekleniyor.

Bu tarihten sonra yapılan tüm binalarda ise ısı yalıtımı zorunludur ve ısı yalıtımı olmayan binalara enerji kimlik belgesi verilmesi söz konusu değildir. Verilen enerji kimlik belgesi üzerinde binada yalıtım olup olmadığı yalıtım olan binalarda ise bu yalıtımın kalitesi ve seviyesi yazılacak olup bu sayede ev satın alırken insanların buna göre karar vermelerini sağlayacak güvenilir bir değerlendirme yapmalarına olanak sağlanacaktır. Yeni inşa edilen binalarda enerji kimlik belgesi almak için ısı yalıtımı seviyesinin en az C seviyesinde olma şartı aranmaktadır.

https://www.emlakdanismanlari.com/isi-yalitimina-vergi-indirimi-donemi-basliyor-5254.html

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz