Binalarda Su Yalıtımı Artık Zorunlu Oldu 

Bugünkü Resmi Gazete ’de yayımlanan Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği resmen yürürlüğe girmiş oldu. Yeni yönetmelik 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren uygulamaya alınacak ve bu tarihten itibaren yapılacak olan tüm yeni binalarda su yalıtımı yapılması zorunlu bir koşul olarak uygulanacak. Buna ek olarak sudan etkilenmesi muhtemel olarak kabul edilen hastane, yurt, okul ve kamu binalarının yanı sıra toplam yüksekliği 51 metre ve bundan fazla olan binalarda da su yalıtımı yapılması zorunlu hale getirilecek.

Yeni Yapılacak Olan Binalarda Zorunlu Su Yalıtımı Yapılacak 

Yönetmeliğin resmi olarak hayata geçirileceği tarih olan 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren yeni yapılacak olan tüm binalarda su yalıtımı yapılması zorunlu tutulacak. Bu binaların toprak ile temas eden bodrum duvarları, temel ve döşemelerinin yanı sıra çatı, ıslak zemin ve balkonlarında da su yalıtımı yapılması istenecek. İnşaatı tamamlanan binalarda ise su etkisine karşı yalıtım yapılmasının istenmesi ya da su yalıtımı yapılmasını zorunlu kılan bir tadilat yapılması gerekirse bu tadilatların yeni yönetmeliğe uygun bir şekilde yapılması talep edilecek.

Detaylı Bir Projelendirme Yapılması İstenecek 

Su yalıtım detayları projede mutlaka gösterilecek. Bu proje içerisinde su yalıtımın tüm detaylarının yanı sıra aynı zamanda kullanılacak olan malzemelerin ve drenaj sistemlerinin isimleri, markaları ve standart özelliklerine yer verilecek. Toprakla temas eden bölümlerin yanı sıra çatı ve balkonlarda da su yalıtım yapılacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz