Binalarda Su Yalıtımı Zorunlu Hale Geldi

Türkiye’de binaların ömrünü en fazla olumsuz etkileyen faktörler arasında gösterilen korozyonun ana nedeni olarak gösterilen su teması için sonunda beklenen karar çıktı. Resmi Gazete’de yayımlanan Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği ile beraber bundan sonra yeni yapılan binalarda su yalıtımı zorunlu hale getirilmiş oldu.

Bundan Sonra Binalar Neme Maruz Kalmayacak

Yeni yayımlanan yönetmelik ile beraber bundan sonra yeni yapılacak olan binalarda binaların toprakla temas eden döşeme, bodrum ve temelleri ile çatıları ve ıslak hacimlerinin tümüne su yalıtımı yapılması zorunlu hale getirildi. Yeni binaların projesi oluşturulurken zorunlu olarak su yalıtımı da projeye dahil edilecek. Bunlara ek olarak 51 metreden daha yüksek olan tüm binalarda, kamu binalarında, okullarda ve yurtlarda da su yalıtımı zorunlu hale getirilmiş oldu.

Eski Binalarda Su Yalıtımı Zorunlu Mu?

Yönetmelik yeni binalar için geçerli olmakla beraber eski binalarda da bundan sonra su yalıtımı yapılmasını gerekli hale getirilen durumların ortaya çıkması durumunda yeni yönetmelik esaslarına göre tadilat yapılacak. Yeni yönetmelik sayesinde bundan sonra binalar suyun ve nemin olumsuz etkisinden korunmuş olacak. Binalarda korozyon bu sayede önlenmiş olacak ve bina ömrü uzatılacak. Binalar artık daha uzun yıllar çok daha sağlam olarak insanların barınma ihtiyaçlarını karşılayacak. Binalarda su yalıtımı yönetmelik kapsamında bundan sonra istisnasız olarak uygulanacak ve yeni yapılan tüm binalarda zorunlu olarak uygulanacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz