Binalarda Yeni Dönem Resmen Başladı, Artık Zorunlu Oldu!

Resmi Gazete’de yayımlanan “Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” resmen yürürlüğe girmiş oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yönetmeliğe göre eskiden 7 kat ve üzeri yüksekliğe sahip olan binalara getirilen iki asansör yapma zorunluluğu maddesi değiştirilerek 10 kat ve üzeri binalar olarak güncellendi.

3 Katlı Binalarda Asansör Boşluğu Bırakılması Zorunlu Oldu

Yayımlanan yeni yönetmelik ile beraber bundan sonra 3 katlı olan binalarda asansör boşluğu bırakılması zorunlu hale getirilirken 4 katlı binalarda ise binaya asansör yapılması zorunlu tutuldu. Yani bundan sonra yapılan 3 katlı binalarda asansör boşluğu bırakılması zorunlu hale getirilirken 4 katlı ve daha yüksek binalarda ise asansör yapılması zorunlu tutuldu.

Hangi Binalara 2 Asansör Zorunluluğu Getirildi?

Yapılan yasal düzenleme ile beraber yeni yönetmelik kapsamında artık 10 kat ve daha fazla kata sahip olan binalarda 2 asansör yapma zorunluluğu getirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan Resmi Gazete sayısında yer alan “Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile beraber bundan sonra 10 kat ve üzeri binalarda iki asansör yapılması zorunlu hale getirilmiş oldu. Yine bu asansörlerden en az 1 tanesinin yangın dayanıklı, duman geçirmez, kesintisiz güç kaynağından beslenen ve acil durumda zemine ulaşacak şekilde yapılması zorunluluğu da bulunuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz