Binalarda Yeşil Sertifika Dönemi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca hazırlanmış olan “Sürdürülebilir Binalar ile Yerleşmeler için Yeşil Sertifika Yönetmelik Taslağı” doğrultusunda, çevreyle dost ilkelerini göz önünde bulundurup, bunlara uyarak inşa edilmiş binalar için yeşil sertifika verilecek.

Henüz taslak halinde olan uygulama ile, Yeşil Sertifika için başvuru yapacak olan bina sahibi ya da yerleşim alanı temsilcilerinin, hazırlanmış olan değerlendirme kılavuzundaki esaslara uygun olacak şekilde bağımsız sürdürülebilirlik uzmanları ya da proje müellifleri tarafından hazırlanmış olan belgelerle, yetkilendirilmiş olan belgelendirme kuruluşlarına başvuruyu yapması öngörülüyor.

Yeşil Sertifika için yapılan başvurular sonrasında, başvuruyu alan belgelendirme kuruluşları ve değerlendirme uzmanları tarafından düzenlenecek olan raporun sonucunda, başvuru yapanlar için Yeşil Sertifika düzenlenebileceği gibi, başvuru geri de çevrilebilecek. Söz konusu sertifika belgesini almak isteğe bağlı olup, belgeyi alan bina ve yerleşmeler için Bakanlık tarafından belirlenmiş olan Yeşil Sertifika logosunun kullanımı da onaylanacak.

Taslağa göre, belirlenmiş olan kurallara uymayıp, sorumluluklarını yerine getirmediği tespit edilen belgelendirme kuruluşlarına da birtakım yaptırımlar söz konusu olacak.
Sorumluluklarını yerine getirmeyen, kurallara uymayan kuruluşlar için, Bakanlık tarafınca faaliyetleri geçici bir süreliğine kısıtlanabileceği gibi, askıya da alınabilecek. Duruma göre yirmi iş gününden az, altmış iş gününü aşmayan sürelerde komisyon tarafından belirlenmiş olan olumsuzlukları düzeltmeyen, gidermeyen kuruluşlar için belge iptali söz konusu olacak.
Henüz taslak halinde olan metin, ilgili kurum ve kuruluşların görüşlerine açılmış vaziyette. Yönetmeliğin yayınlanması ile, uygulamaya sunulma tarihine de açıklık getirilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz