Yalova’da gerçekleştirilen deprem testi ile beraber artık depreme çok daha dayanıklı binaların yapılması için gerekli çalışmalara başlatıldı. Türkiye’nin pek çok bölgesinde son der

Binaların Depreme Dayanıklılığı Arttırılacak
Yalova’da gerçekleştirilen deprem testi ile beraber artık depreme çok daha dayanıklı binaların yapılması için gerekli çalışmalara başlatıldı. Türkiye’nin pek çok bölgesinde son derece hareketli olan deprem faylarının bulunması bu konu hakkında daha çok çalışılmasına neden oluyor. Depreme önlem alınabilmek ve olası depremlerde can ve mal kaybını en aza indirmek için pek çok çalışma yapılırken bunlardan biride “binaların taşıyıcı kolanlarını karbon elyafla güçlendirmek” olarak öne çıkıyor. 
Karbon Elyaf Güçlendirme Testi Yalova’da Yapıldı 
Karbon elyaf üretimi konusunda ülkemizde hizmet veren tek ve ilk üretici olan DowAksa ile İstanbul Teknik Üniversitesi ortak bir çalışmaya imza attı. Çalışma kapsamında Yalova’da tam ölçekli olarak kurulan simülasyon sonucunda birbirinin aynısı olan iki bina inşa edildi. İki katlı olarak inşa edilen binalardan birinin kolanlarına ise karbon elyaf ile güçlendirme uygulandı. İki binanın olduğu alan 6.5 büyüklüğünde depreme maruz bırakıldı. 
Deprem sonrasında karbon fiber elyaflar kullanılarak güçlendirilen bina yıkılmadan ayakta kalırken diğer bina ise depreme dayanamayarak yıkıldı. Deprem testinin yapıldığı alan da büyük önem taşıyor. 1999 senesinde meydana gelen depremden en büyük hasarı alan illerden biri olan Yalova’da yüzlerce kişi hayatını kaybetmişti. Yapılan test uzman bir mühendis ekibi tarafından da yakından takip edildi ve test sonucunda karbon elyaf güçlendirmesi tüm uzmanlardan tam not almayı başardı. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.