Binaların Tarihi Eser Olma Koşulları

Arazi içerisinde tespit edilen kültür ve tabiat varlıkları, varlığından haberdar olunduğu takdirde en kısa süre içerisinde Müze Müdürlüğüne bildirilmelidir. Peki, tarihi eser niteliğindeki binalar nasıl tespit edilir?

Tarihi Eser Niteliğindeki Binalar

Malik olunan arazi sınırları içerisinde, taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının bulunmasından haberdar olan kişiler, taşınır ve taşınmaz mallardan haberdar olmaları takdirinde en geç üç gün içerisinde en yakın oldukları müze müdürlüğüne ya da köy muhtarı, mülki idari amirine bildirmekle yükümlü oluyorlar.

Arazi içerisinde taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlığı bulunmasından haberdar olan muhtar, mülki amir ya da ilgili makamlar söz konusu malların muhafaza edilmesi ve güvenliklerinin sağlanması adına gereken tedbirleri almakla yükümlüdür. Muhtar, aynı gün içerisinde durumu en yakın olduğu mülki amire, mülki amir ve diğer makamlar da on gün içerisinde yazılı bir şekilde Kültür ve Turizm Bakanlığına bildiride bulunmakla yükümlüdür. Bakanlık, kanun hükümlerine göre gereken işlemleri uygular.

Tarihi Eserlerin Tespiti

Kültür ve Tabiat varlıkları ve doğal sit alanlarının tespit edilmesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinatörlüğünde ilgili, faaliyetleri etkilenen kurum ve kuruluşların görüşleri esas alınıyor. Yapılacak olan tarihi eser tespitinde, kültür ve tabiat varlıklarının tarih, sanat, bölge ve diğer özellikleri de göz önünde bulunduruluyor. Devletin imkanları esas alınarak, örnek durumda olan ve ait olduğu dönemin özelliklerini yansıtan yeterli sayıda eser, korunması gereken kültür varlığı olarak kabul ediliyor. Korunması gereken kültür varlıklarının tespitlerinde koruma bölge kurulunun kararı esas oluyor.

Taşınmazlar adına yapılan tescil kararları, tescile konu olan taşınmaz malın kadastral bilgileri ile beraber, tapu siciline şerh konması için tapu müdürlüğüne bildiriliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz