Binaların ve Yapıların Ömrü Kaç Yıldır?

 

Her yapının belirli bir kullanım ömrü bulunmakta olup ancak bunun için standart bir tarih aralığı belirlenmesi mümkün değildir. Bunun nedeni yapının ömrünü etkileyen faktörlerin değişken olması ve yine yapının kendi özelliklerinin de ömrüne etki etmesidir. Ancak binaların ömrünü hızlı bir şekilde tüketen en önemli faktör kesinlikle korozyon faktörüdür. Tüm bunlar göz önüne alındığında ülkemizde ki ortalama bina ömrü 60 ila 70 yıl arasında değişkenlik göstermektedir.

Binaların Ortalama Ömrü Ne Kadar?

 

 

Aslında binalara ömür biçmek pek mümkün değildir. Çünkü bazen deprem gibi doğal afetler nedeni ile çok genç yaşa sahip olan binalar dahi yıkılabilmekte olup yine temel altı izolasyonunun yetersiz yapıldığı binalarda da bina çok erken bir dönemde riskli yapı olarak ilan edilebilmektedir. Yine de Türkiye’de yer alan binaların ortalama ömürleri hesaplandığında bu ömrün 60-70 yıl aralığında olduğu görülmektedir. Dünya geneline bakıldığında ise ortalama bina ömürlerinin alınan önlemlerle birlikte 150 yıla kadar çıkarıldığı görülmektedir.

Korozyona Karşı Önlemler Alınmalı

 

Bina ömrünü uzatmak için alınması gereken en ciddi önlem kesinlikle temel altı izolasyonudur. Temel altı izolasyonu sayesinde binaların ömrü büyük oranda arttırılırken aynı zamanda çekme demirleri içinde en kaliteli olanlar tercih edilmeli, bu demirlerin ömrünü uzatacak ek önlemler inşaat aşamasında alınmalıdır. Gerekli önlemlerin alınmadığı binalarda binanın ömrü 50 yılın dolması ile sona gelmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz