Ak Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, imar konusunda bir dengenin doğru şekilde yapılamadığını ve dikey yapılaşmayla bu durumun bozulduğunu söylerken 1999 depreminden sonra dönüşüm konusunda çok fazla geç kalındığını ifade etti.

Binali Yıldırım, dönüşümün hemen yapılması gerektiğini söylerken, bu durumun ilk hedef olduğunu belirtti. Bir yandan ise İstanbul‘da aniden bir deprem olması halinde, vatandaşların toplanabileceği güvenli bir alanın olmadığını ifade etti. İstanbul içerisinde yer alan bütün parklar kullanılsa, boş alanlar dahil hepsini kullansak, yinede yarısı anca sığar. Kalan yarısı için henüz dahi güvenilir bir alan yok. Bu bakımdan deprem konusunda iki sorunumuz var. İlki dönüşüm, ikinci ise ani depremde güvenilir alan oluşturmak.

Ismarlama bir sipariş ile imar planının artık olmayacağı, şehirciliğe yönelik ada, mahalle ve ilçe bazında ciddi dönüşümlerin yapılacağını ifade eden Yıldırım, imar barışı hakkında da bazı açıklamalar yaptı.

Türkiye’nin Bir Problemi Var!

Binali Yıldırım, açıklamalarında Türkiye’nin bir problemi olduğunu ve İzmir’de bulunan binaların yüzde 62’sinin imar mevzuatlarına aykırı olduğunu dile getirdi. Bunların imarı yok veya imara aykırı yapılaşma söz konusu. İmar değişiklikleri yada işlenmemiş çok fazla sağlıksız çürük yapılar var. Bu durum İstanbul’dada geçerli. Aslında ülkenin dört bir yanında bu durum mevcut. Bu sorun ise 40 yıldır devam ediyor. Alışılmış bir durum ama artık buna izin verilemez dedi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz