Bina Kodu Nedir, Bina Daire Kodu Nasıl Öğrenilir?

 

İnsanlar başlarını sokacakları bir mekana sahip olmak istemektedir. Bu nedenle evlerinde mutlu ve huzurlu bir hayat geçirmek istemektedir. Ülkemizin ekonomik şartları göz önüne alındığında, bu durum içler acısı bir hal durumunu almıştır.

Ülkemizin ekonomik yapısında küçülmeler ve insanların ekonomik açıdan oldukça düşük seviyede yaşamlarını sürdürmesi de konut durumlarını da yakından ilgilendirmektedir. Bu nedenle insanlar genellikle evlerinde kira ödeyerek yaşamlarına devam etmektedir. Ekonomik durumları yerinde olan kişiler ise bir sahibi durumundadır. Ülkemiz deprem kuşağı içerisindedir. Ülkemizin genç oluşumlu araziler üzerine kurulması deprem kuşağı üzerinde olmasında etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle evler yapılırken deprem sigortası adı altında meydana getirilmektedir. Bu durum daha öncelerinde deprem sigortası şart görülmemekteydi. Günümüzde ise deprem sigortası oldukça önemli görülmektedir. İnsanlar ev yapımında öncelikle devletinde şart koymuş olduğu deprem sigortalarına yönlendirilmektedir.

 

Bina Kodu Öğrenme

 

Bina kodu, ülke sınırları içerisindeki, tüm konutlara verilen 10 hane içeren numaralar demektir. Bina kodları ülkemizde yeni uygulanan sistemler arasında değerlendirilmektedir. Ülkemizde bina kodları 1 Mart 2013 tarihinden itibaren, zorunlu deprem sigortası poliçesi işlemlerinde ve daha farklı birçok işlemlerde kullanılmaya yeni yeni başlanmaya çalışılmaktadır. Zorunlu deprem sigortasını ülkemizde herkesin yaptırması gerekmektedir.

Ülkemiz deprem kuşağının üzerinde yer almasından dolayı olası herhangi bir depremde evlerinizin yıkılması ve değerli eşyalarınızı kaybettiğiniz zamanda deprem sigortası direkt olarak devreye girmekte ve sizin mağduriyetiniz önemli bir ölçüde karşılanmaktadır. Bu nedenle ülkemizde çok sayıda deprem sigortası hizmeti veren şirketler bulunmaktadır. Bu şirketleri ile iletişime geçerek binanızın daire kodunu öğrenebilirsiniz.

Not: Bina Adres kodunuzu en kolay şekilde öğreneceğiniz yer Belediye İmar Servisidir. Buradan Tapunuz ile birlikte detayı bilgi alabilirsiniz

Binanızın adres kodunu öğrendiğinizde deprem sigortası hizmeti veren şirketler ile bağlantıyı kurmanız gerekmektedir. Bu durum sizin can ve mal güvenliğiniz açısından oldukça önemli görülmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz