Depremden Hasar Alan Binalar SMS ile Bilgilendirilecek

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Türer, Teknokent’te hizmet veren bir firmayla iş birliği ile geliştirilen proje hakkında bilgi verdi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Depremden Birkaç Dakika Sonra Bilgilendirme Mesajı

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Türer, “Binalar İçin Gerçek Zamanlı Afet İzleme ve Değerlendirme Sistemi” projesi hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Türer, projenin Teknokent iş birliği ve doktora öğrencileri ile hazırlandığını belirterek, “ODTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünde geliştirdiğimiz bu teknikle bir deprem olduktan hemen sonra, dakikalar içerisinde binanızın hasar görüp görmediğini cep telefonunuza SMS olarak alabiliyorsunuz, bu dünyada bir ilk.” bilgisini verdi.

Yeşil ve Kırmızı Seviye

Projeye göre; kablosuz sensörlerin yerleştirildiği bina, deprem sonrasında hasar almış ise söz konusu hasar çok hızlı bir şekilde belirlenebilecek. Binada hasar söz konusuysa depremden yalnızca birkaç dakika sonra vatandaşların cep telefonuna “Bina durumu: Kırmızı seviye” mesajı iletilecek. Ayrıca kişilerin hangi çıkışları kullanması gerektiği bilgisi de verilecek. Binada herhangi bir hasar bulunmuyor ise bu kez de “Bina durumu: Yeşil seviye” mesajı ile bilgilendirilen vatandaşlar, binalarını kullanmaya devam edebilecek.

Ahmet Türer’in bilgilendirme mesajı ile ilgili açıklamaları şu şekilde devam etti; “Böylece deprem olan bölgedeki vatandaşlarımız binalarını kullanmaya devam edip etmeyecekleri konusunda anında bilgiye sahip olacaklar. Binasının hasar gördüğünü ya da görmediğini dakikalar içerisinde öğrenecek, böylece geceyi dışarıda geçirmek, arabaların içinde yatmak gibi sorunlarla karşı karşıya olmayacaklar. Eğer hasar gördüyse de tekrar binalarının içine girmeyecekler.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz