Orta Doğu Teknik Üniversitesi Teknokent’te hizmet veren firma tarafından geliştirilen İnternet Tabanlı Deprem Risk Analiz Sistemi uygulaması sayesinde vatandaşlar, binalarının depr

Binanızın Deprem Riskini İnternetten Öğrenebilirsiniz
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Teknokent’te hizmet veren firma tarafından geliştirilen İnternet Tabanlı Deprem Risk Analiz Sistemi uygulaması sayesinde vatandaşlar, binalarının depreme karşı riskli olup olmadığını internet üzerinden öğrenebilecek.
Ön Eleme Tekniği
Geliştirmiş oldukları uygulama ile ilgili açıklamalarda bulunan ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Türer, tüm binaların tek tek değerlendirilmesi için çok büyük bir ekibin oluşturulması gerektiğini ve bunun çok zor olduğunu belirtti. Uygulamanın basitleştirilmiş bir ön eleme tekniğini barındırdığını da ekleyen Türer,
“Türkiye’de 8 milyon kadar binamız var ve yaklaşık 80 milyon kişi buralarda yaşıyor. Bütün binaların teknik değerlendirmesini yapacak teknik ekibin bulunması ise çok zor. Bu yüzden bizim yola çıkıştaki asıl amacımız basitleştirilmiş şekilde bir ön eleme tekniği geliştirmek. Böylece herhangi bir evde oturan kişi, internet üzerinden bizim sistemimize bağlanıp, kendi bina bilgilerini girip, bilimsel bir ön değerlendirme alabilecek.
Böylece binalarımızı hem aradaki farklı teknik elemanların subjektif bakış açılarından kurtarmış olacağız hem de çok basitleştirdiğimiz için ülkemizdeki bölgeler, şehirler ya da ilçeler bazında binaların durumlarına ilişkin bilgiler çok hızlı bir şekilde bizim sistemimize girilecek. Böylece bölgesel, şehirsel, mahallesel ve ülkesel ölçekte depreme karşı riskli bina haritalarına ulaşabileceğiz. Bu ilgili bakanlıklar, belediyeler ve vatandaşlarımız için çok önemli bir gelişme. Biz bunu ülkemize bir hizmet olarak görüyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.
Puanlama Sistemi
Prof. Dr. Ahmet Türer, uygulamanın kullanılabilmesi için öncelikle www.analiz.yapidestek.com.tr adresine giriş yaparak kayıt yapılması gerektiğini belirtti. Kayıt yapan vatandaş, açık adres belirtebiliyor ya da harita üzerinden bina seçimi yapabiliyor. Daha sonra uygulama üzerinden binanın yer aldığı bölgenin deprem ivmesine bakılıyor. Ve kullanıcıya “Binanızda kaç kat var? Binanız hangi yıl yapıldı? Binanızda çıkma veya balkon var mı?” gibi sorular yöneltiliyor. Kullanıcıların verdiği cevaplara göre binalar için puan veriliyor ve analiz yöntemi sonuçlarına göre kullanıcılar, binalarının riskli, hafif riskli ya da risk bulunmayan bina olduğunu öğrenebiliyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.