Yeni Tip İmar Yönetmeliği 1 Temmuz’da Yürürlüğe Girecek

1 Temmuz 2017 tarihinde yürürlüğe girecek olan ‘Yeni Tip İmar Yönetmeliği’ ile birlikte, stüdyo dairelerin yapımına son verilecek. Ayrıca yapılan binaların rengini de belediye belirleyecek.

Stüdyo Dairelere Son

Yönetmelik, sektör tarafından yapılan itirazlar sonucunda Haziran ayının sonuna ertelenmişti. Yürürlüğe girecek olan yeni yönetmelik ile birlikte 1+0 tipi olarak belirtilen stüdyo dairelerin yapımına son verilecek. Yapılan en küçük daireler 1 oda ve 1 salondan oluşacak olup, 28 metrekare olacak.

Bina Renklerini Belediye Belirliyor

Yeni yönetmelik ile birlikte, yapılan binaların rengi için kararı belediye verecek. Binanın konumu, çevresinin özelliklerine bakılarak etrafındaki yapılar arasındaki uyumu sağlamak, güzel bir görünüm oluşturmak adına dış cephe boya ve kaplamaları ile çatının malzemesini, rengini belediyeler belirleyebilecek. Söz konusu durum bitmiş yapılar için de geçerli olabilecek.

Yönetmelik Kesinlikle Ertelenmeyecek

Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır, yaptığı açıklamalar ile yönetmeliğin kesinlikle ertelenmeyeceğinin kesinleştiğini ve yürürlüğe giren yönetmelikle birlikte yetkinin belediyeye bırakılacağını şu sözleri ile açıkladı; “Geçtiğimiz ay İzmir’e gelen Bakan Özhaseki, bu yönetmeliğin kesinlikle ertelenmeyeceğini ve 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacağını vurguladı. Belediyelerden görüş istendi. Belediyeler bu taleplerini bakanlığa bu ay sonuna kadar iletecek. Bakanlık da kırmızı çizgilerini belirleyip diğer konular için yetkiyi belediyelere bırakacak. 1 Temmuz’a kadar ruhsatı alanlar yürürlükteki haklara sahip olacak ama 1 Temmuz’dan itibaren yeni yönetmelik geçerli olacak.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz