Bina Risk Analizi Nedir, Nasıl Yapılır?

1 Ocak 2013 itibari ile yürürlüğe giren yeni yasalar kapsamında kapıcı, güvenlik görevlisi ya da bahçıvan çalıştıran binalar artık risk değerlendirmesi kapsamında kabul ediliyor ve bu nedenle kanuni zorunluluk olarak risk değerlendirmesi yaptırması gerekiyor. Peki, bina risk analizi nedir, nasıl yapılır?

Bina Risk Analizi Nedir?

Hali hazırda mevcut olan ya da sonradan oluşabilecek her türlü tehlikenin tespit edilmesi, var olan tehlikenin risk potansiyelinin belirlenmesi, tehlikeden kaynaklı risklerin analiz edilerek derecelendirilmesi, bunların kontrol edilmesi ve bunlara karşı önlem alınması amacı ile gerçekleştirilen çalışmaların tümü bina risk analizi olarak kabul edilmektedir. Yapılan yasal düzenlemelerin ardından tek bir işçinin dahi çalıştığı binalarda risk analizi yapılması zorunlu bir hale getirilmiştir.

Bina Risk Analizi Nasıl Yapılır?

Risk analizinin yapılması sürecinde ilk olarak tehlikeler belirlenerek işe başlanmalıdır. Ardından ikinci adım olarak riskler değerlendirilir ve değerlendirilen bu riskler derecelendirilir. Atılan 4. adımda ise kontrol önlemleri uygulanır ve son adım olan denetim, izleme ve gözden geçirme süreci ile bina risk analizi gerçekleştirilir. Risk analizinde işveren olarak kat malikleri kabul edilir. Bu analizi edineceğiniz Bina Risk Analizi Örneği ile kendiniz yapabileceğiniz gibi kalabalık binalar ve büyük siteler için ise bu alanda hizmet veren şirketler üzerinden de risk analizi yaptırmanız mümkündür. Risk analizi zorunlu hale geldiği için bu alanda hizmet veren çok sayıda şirket bulunmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz