Binaya Sonradan Asansör Yapılması Süreci

 

Bir bina yapılırken asansör yapılmaması durumunda ilerleyen dönemlerde ihtiyaç olması gibi durumla karşı karşıya kalan ev sahipleri binaya sonradan asansör yapılırsa masrafları kim öder gibi sorulara cevaplar aramaktadırlar. Kat Mülkiyeti Kanununun 42. Maddesinde belirtilen esaslar ne diyor hep birlikte inceleyelim.

Mimari Projede Asansör Olması

 

Kat maliklerinin aldığı karar neticesinde yapılabilen bir süreçtir. Alınan karar ne kadar doğru olsa da ilgili yönetmelik çerçevesinde yapılması gerekiyor. Binaya ve ek bölümlere zarar verip vermeyeceği, asansör inşaatının mümkün olup olmadığı ve mevcut imar mevzuatına uyması şartlarının yerine getirilmesi gerekiyor.

Yukarıdaki alınan karara göre ve ilgili mevzuatlara uyması durumunda mimari projede asansör varsa asansör yapımı masrafları malikler tarafından karşılanmak zorundadır. Maliyet ise arsa payı oranındadır.

Mimari Projede Asansör Olmaması

 

Tasdikli mimari projede asansör yoksa eğer kat maliklerinin pay ve paydaş çoğunluğuna göre alınan karar yeterli oluyor. Ancak yapıya asansör yapılabilir mi, binaya asansör uygun mu veya asansör imalatına elverişli olup olmadığına dair yeniden bir proje alınması ve ilgili kurullara onaylatılması gerekiyor.

Mimari projede asansör olmaması durumunda yeni bir proje çizilerek ilgili kurullara bildirilmesine istinaden asansör kullanıcılarının yapım giderleri asansörden faydalanacak olan kat maliklerinin faydalanma oranına göre belirleniyor. Buna göre de asansör masraflarını kim öder sorunu veya problemi ortadan kaldırılmış oluyor. Şayet ilgili yönetmelik bu şekilde ilerliyor.

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz