Emlak vergisi kapsamında; sıfır oranlı emlak vergisi olarak bilinen muafiyetlikten kimler faydalanır? Evi olan aynı zamanda çalışan kişiler emlak vergisi öder mi? Muafiyetlik için şartlar neler?

Evi olan çalışan emlak vergisi öder mi?

Emlak vergisinde, bazı gayrimenkul sahipleri ödeme konusunda muaf olmakta. Sıfır oranda emlak vergisi olarak bilinen muafiyetlikten kimler yararlana biliyor? İşte yanıtını hemen verelim. Emlak vergisi muafiyetliğinden yararlanmak için 200 metrekareyi geçmeyecek tek meskeniniz olması gerekiyor. Bu şartı yerine getiremeyenlerin ise 200 metrekareden büyük bir meskeni olması veya 200 metrekareden daha küçük ama 1 den fazla meskeni olmasından dolayı faydalanamamaktadır.

Bunlara ek olarak mesken muafiyetinden faydalanmak için bazı özellikleri de barındırmanız gerekiyor. Emlak vergisi kanununa göre vergi muafiyetinde geliri sınırlı olanlara uygulanacağı belirtilmektedir. Bu bakımdan evi olup çalışan biri emlak vergisi öder mi?

Emlak vergisinden muaf olanlar:

  • Bir başka geliri olmayan,
  • Emekli olanlar,
  • Özürlü olanlar,
  • Gaziler,
  • Şehitlerin dul veya yetimleri,
  • Hiçbir geliri olmayan çalışmayanlar,
  • Ev hanımları

Yukarıda belirtilen muafiyetliklere göre çalışanlar tek bir meskeni üzerinde olmuş olsa bile emlak vergisinden faydalanamıyor. Emlak vergisinden muaf olmayan kişilerin mutlaka emlak vergisi ödemelerini gerçekleştirmek zorunda olduklarını belirtelim. Bir diğer soru ise 200 metrekarelik bir alanı iki eşit parçaya böldüm iki mesken ettim ancak 200 metrekareden küçükler muaf olur muyum? Ne yazık ki muaf olamıyorsunuz. Birden fazla mesken olduğu için vergi ödemek zorundasınız.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz