Bir Noterde Verilen Vekâlet Başka Noterde İptal Edilebilir Mi?

 

Çeşitli nedenlerden dolayı kişinin kendisinin yapması gereken yasal işlemleri yapma hakkını bir başkasına devretmesi işlemine vekâlet adı verilmektedir. Hukuki işlemlerin kişinin kendisi yerine bir başkasının yapmasına izin vermek için mutlaka vekâlet verilmesi zorunludur. Aksi durumlarda kesinlikle hukuki işlemleri kişinin kendisinin dışında birinci derece yakın akrabaları dahi kimsenin yapmasına izin verilemez. Bazı durumlarda verilen vekâletin iptali de söz konusu olabilmektedir. Peki, bir noterde verilen vekâlet başka noterde iptal edilebilir mi?

 

Verilen Vekâlet İptal Edilir Mi?

 

 

İster genel vekâlet isterse de özel vekâlet olsun verilen tüm vekâletlerin iptal edilmesi mümkündür. Bunun için kişinin azilname çıkartması ve bunu vekâlet verdiği tarafa tebliğ etmesi gerekmektedir. Bunu yanı sıra vekâlet veren kişinin sahip olduğu taşınmazlar bulunuyorsa bu taşınmazların kayıtlı olduğu tapu dairelerine, sahip olduğu araçlar bulunuyorsa motorlu taşıtlar vergi dairesine, banka hesapları bulunuyorsa bu bankalara azilname örneğini göndererek tebliğ etmesi de gerekmektedir. Bu sayede kötü niyetli kişilerin iptal edilen vekâlet ile işlem yapmalarının önüne geçilir.

 

Azilname Nedir?

 

 

Vekâlet verenin vekil olarak belirlediği kişiden bu hakları geri almak istemesi durumunda çıkardığı özel belgeye azilname adı verilmektedir. Yani aslında vekâletin iptali çıkarılan azilname ile yapılmaktadır. Bu nedenle vekâletin iptali işleminde aynı noter üzerinden işlem yapılması zorunluluğu bulunmamakta olup kişi istediği noterden bu belgeyi çıkarma hakkına sahiptir.

 

Noter Vekalet İptal Ücreti?

 

Belli nedenlerden kaynaklı olarak bir kişinin kendi adına hukuki anlamda işlemlerini devam ettirebilmesi için ona vekalet verme zorunluluğu bulunmaktadır. Vekalet sınırlı olarak verilebildiği gibi genel olarak da verilmektedir. Hatta vekaletler sınırlı süreli verildiği gibi sınırsız süreli olarak da verilebilir. Bu durumlar tamamen veren kişiye bağlı olarak değişmektedir. Bazı durumlarda vekalet iptali konusu gündeme gelebilir. Bu durumda ise noter vekalet iptal ücreti merak edilmekte olup, bu durum düzenleme ücreti içerisinde yer almasından dolayı şuan olarak güncel tutar 134,33 TL olarak bilinmektedir.

 

Süresiz Vekalet İptali

 

Verilen vekaletler süreli olduğu gibi süresiz de olabilir. Bu süresiz vekaletler de, veren kişinin iptal etme hakkı bulunmaktadır. Bunu noterden vekalet iptal ücreti ödeyerek iptal ettirmesi mümkündür.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz